Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
22.12.2021 aktualizacja 22.12.2021

Zestresowane kobiety piją więcej alkoholu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Stres może prowadzić do nadmiernego spożywania alkoholu u kobiet - wynika z badań opublikowanych na łamach Psychology of Addictive Behaviors. Badacze nie zaobserwowali tej zależności wśród mężczyzn.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Arizona w Stanach Zjednoczonych, którzy sprawdzali, jak stres może regulować zachowania związane ze spożywaniem alkoholu zaznaczają, że chociaż wskaźniki nadużywania napojów alkoholowych są wyższe wśród mężczyzn, to kobiety są bardziej narażone na problemy związane z alkoholem niż mężczyźni.

210 uczestników badania - tyle samo kobiet i mężczyzn - spożywało napoje alkoholowe w wystylizowanym na bar laboratorium. Zostali oni losowo podzieleni na różne grupy, w których niektórzy byli narażeni na doświadczanie sytuacji stresowej, a inni nie. Połowa uczestników otrzymała napój alkoholowy odpowiadający trzem koktajlom, a druga połowa trzy napoje bezalkoholowe. Następnie, przez 90 minut, wszyscy uczestnicy mieli nieograniczony dostęp do napojów alkoholowych z baru.

Jak zaobserwowali badacze, stres skłaniał kobiety do picia większych ilości alkoholu niż zamierzały, co według nich pokazuje znaczenie różnic między płciami w spożyciu alkoholu. Ta zależność nie ujawniła się wśród mężczyzn - ci, którzy doświadczali tego samego stresu, nadużywali alkohol dopiero wtedy, gdy już zaczęli go spożywać.

Dodatkowo, różnorodność warunków eksperymentalnych pozwoliła zespołowi badawczemu określić, czy to faktycznie stres, pierwszy otrzymany do picia trunek, czy też połączenie tych dwóch czynników spowodowały, ile alkoholu spożyły osoby badane. Badacze zmierzyli spożycie alkoholu sumując liczbę spożytych napojów alkoholowych, oraz za pomocą pomiaru zawartości alkoholu we krwi w wydychanym powietrzu.

Narażenie na stres doprowadziło do intensywniejszego picia u wszystkich uczestników. Mężczyźni, którzy otrzymali pierwszy drink z alkoholem i doświadczyli stresu, wypili więcej niż mężczyźni, którzy otrzymali drink placebo. Ale jeśli chodzi o kobiety, to, czy pierwszy wypity przez nie napój był alkoholowy, czy nie, nie miało znaczenia - sytuacja stresowa prowadziła do intensywnego spożywania alkoholu.

"Wiemy, że jeśli chodzi o nieumiarkowanie w spożyciu alkoholu i wpadanie w nałóg, rolę odgrywają zarówno geny, jak i środowisko. Z genami nie zrobimy nic, ale w otoczenie możemy interweniować. Jak wynika z naszego badania, sytuacje stresowe mogą przyczyniać się w znaczący sposób do picia znacznie większych ilości przez kobiety” - mówi Julie Patock-Peckham z Uniwersytetu Stanu Arizona, główna autorka badania (https://doi.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fadb0000801). I dodaje: "W profilaktyce alkoholu należy zatem przeanalizować wszystkie sytuacje i czynniki środowiskowe - wtedy będziemy mogli działać i pomagać osobom, które nie kontrolują spożywania alkoholu".(PAP)

Autorka: Agnieszka Niewińska-Lewicka

anl/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024