Nauka dla Społeczeństwa

30.06.2022
PL EN
14.12.2021 aktualizacja 14.12.2021

Jarad Mason z Harvard University nagrodzony Dream Chemistry Award

Jarad Mason z Harvard University. Fot. Tomáš Belloň / IOCB Prague Jarad Mason z Harvard University. Fot. Tomáš Belloň / IOCB Prague

Tegorocznym laureatem Dream Chemistry Award został Jarad Mason z Harvard University nagrodzony za prace nad cieczami, w tym wodą z dużą ilością cząsteczek gazu. Wynalazek ma znaleźć zastosowanie m.in. w leczeniu hipoksji.

Dream Chemistry Award to międzynarodowy konkurs dla chemików, którzy „marzą o rozwiązaniu podstawowych problemów z pomocą śmiałych pomysłów”. Organizują go Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk oraz Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.

„To brzmi prawie cliché, ale takie są realia - wybór zwycięzcy był niezwykle trudny, ponieważ cała piątka finalistów zaprezentowała naprawdę niezwykłe projekty” - mówi jeden z organizatorów konkursu, prof. Pavel Jungwirth.

„Jednak musieliśmy podjąć decyzję, więc po długiej dyskusji, wybraliśmy projekt dotyczący innowacyjnego leczenia ostrego niedotlenienia (hipoksji) z wykorzystaniem opartych na zeolicie nanoabsorbentów. Autorem jest Jarad Mason z Harvard. Gratulujemy wszystkim, szczególnie Jaradowi” - dodaje.

Badacz pracuje nad odwracalnym rozpuszczaniem dużych ilości gazów w cieczach. Leczenie hipoksji to jedno z potencjalnych zastosowań takich roztworów.

Razem z wyróżnieniem otrzymał kwotę 10 tys. euro.

W konkursie mogą wziąć udział tylko naukowcy nominowani przez starszych stażem ekspertów. Muszą także mieć tytuł doktora uzyskany nie więcej niż 8 lat wcześniej.

„Uczestnicy pochodzą z różnych części świata. Chcą rozwiązywać problemy dotyczące produkcji i magazynowania energii, tajemnic życia, zrównoważonego rozwoju jeśli chodzi o użycie materiałów oraz ochrony środowiska. Niektórzy chcą wprowadzić nowe technologie, które mogą sprawić, że kraje trzeciego świata będą lepszym miejscem do życia. Pisząc aplikacje rozwijają swoje pomysły i marzenia. Mamy nadzieję, że konkurs umocni ich wolę do realizacji naukowych marzeń, które mogą ulepszyć świat” - mówi prof. Robert Hołyst z IChF PAN.

Oprócz głównego laureata wyróżniono pięcioro innych naukowców.

Dr Ahmed Badran ze Scripps Research został nagrodzony za prace nad rozszerzeniem funkcji kodu genetycznego i użycie syntetycznych aminokwasów do tworzenia nowych typów białek z nowymi funkcjami - np. lepiej wiążących CO2 i usprawniających uprawy roślin.

Dr Johannes Bintinger z Uniwersytetu w Linköping w projekcie Star Trek SWITCH pracuje nad uwalnianiem chemicznych substancji, w tym leków z dokładnością do jednej cząsteczki.

Dr Luka Đorđević z Northwestern University chce usprawnić fotosyntezę roślin. W naturze wykorzystują one światło słoneczne do chwytania CO2 i syntezy organicznych cząsteczek. Badacz chce, aby za dnia gromadziły energię w elektronach specjalnych molekuł, a potem wykorzystywały ją nocą do dalszej fotosyntezy.

Dr Giulio Ragazzon z Uniwersytetu w Strasburgu stara się wykorzystać naturalne enzymy do uzyskania produktów, których nie da się wytworzyć tradycyjnymi metodami.

Dr Ghislaine Vantomme z Uniwersytetu w Eindhoven dąży do łączenia mózgu z interaktywnymi urządzeniami i czytania myśli.

„Dream Chemistry Award założono w 2013 roku i od początku wiedzieliśmy, że to dobry krok. Wszyscy marzymy, a wytrwali marzyciele zmieniają świat. W czasie minionych ośmiu lat obserwowaliśmy potrzebę uwolnienia naukowych badań od biurokratycznych restrykcji związanych z grantami. Ostatecznie każde wielkie osiągnięcie naukowe zaczyna się od marzenia i wolnej wyobraźni. Oferujemy to wszystkim młodym naukowcom uczestniczącym w konkursie Dream Chemistry Award” - mówi prof. Hołyst.

Więcej informacji na stronach:

https://ichf.edu.pl/wydarzenia/znamy-zwyciezcow-nagrody-dream-chemistry-award-2021

https://www.dreamchemistryaward.org/ (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022