Tegorocznym laureatem Dream Chemistry Award został Jarad Mason z Harvard University nagrodzony za prace nad cieczami, w tym wodą z dużą ilością cząsteczek gazu. Wynalazek ma znaleźć zastosowanie m.in. w leczeniu hipoksji.
Dream Chemistry Award to międzynarodowy konkurs dla chemików, którzy „marzą o rozwiązaniu podstawowych problemów z pomocą śmiałych pomysłów”. Organizują go Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk oraz Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.
„To brzmi prawie cliché, ale takie są realia - wybór zwycięzcy był niezwykle trudny, ponieważ cała piątka finalistów zaprezentowała naprawdę niezwykłe projekty” - mówi jeden z organizatorów konkursu, prof. Pavel Jungwirth.
„Jednak musieliśmy podjąć decyzję, więc po długiej dyskusji, wybraliśmy projekt dotyczący innowacyjnego leczenia ostrego niedotlenienia (hipoksji) z wykorzystaniem opartych na zeolicie nanoabsorbentów. Autorem jest Jarad Mason z Harvard. Gratulujemy wszystkim, szczególnie Jaradowi” - dodaje.
Badacz pracuje nad odwracalnym rozpuszczaniem dużych ilości gazów w cieczach. Leczenie hipoksji to jedno z potencjalnych zastosowań takich roztworów.
Razem z wyróżnieniem otrzymał kwotę 10 tys. euro.
W konkursie mogą wziąć udział tylko naukowcy nominowani przez starszych stażem ekspertów. Muszą także mieć tytuł doktora uzyskany nie więcej niż 8 lat wcześniej.
„Uczestnicy pochodzą z różnych części świata. Chcą rozwiązywać problemy dotyczące produkcji i magazynowania energii, tajemnic życia, zrównoważonego rozwoju jeśli chodzi o użycie materiałów oraz ochrony środowiska. Niektórzy chcą wprowadzić nowe technologie, które mogą sprawić, że kraje trzeciego świata będą lepszym miejscem do życia. Pisząc aplikacje rozwijają swoje pomysły i marzenia. Mamy nadzieję, że konkurs umocni ich wolę do realizacji naukowych marzeń, które mogą ulepszyć świat” - mówi prof. Robert Hołyst z IChF PAN.
Oprócz głównego laureata wyróżniono pięcioro innych naukowców.
Dr Ahmed Badran ze Scripps Research został nagrodzony za prace nad rozszerzeniem funkcji kodu genetycznego i użycie syntetycznych aminokwasów do tworzenia nowych typów białek z nowymi funkcjami - np. lepiej wiążących CO2 i usprawniających uprawy roślin.
Dr Johannes Bintinger z Uniwersytetu w Linköping w projekcie Star Trek SWITCH pracuje nad uwalnianiem chemicznych substancji, w tym leków z dokładnością do jednej cząsteczki.
Dr Luka Đorđević z Northwestern University chce usprawnić fotosyntezę roślin. W naturze wykorzystują one światło słoneczne do chwytania CO2 i syntezy organicznych cząsteczek. Badacz chce, aby za dnia gromadziły energię w elektronach specjalnych molekuł, a potem wykorzystywały ją nocą do dalszej fotosyntezy.
Dr Giulio Ragazzon z Uniwersytetu w Strasburgu stara się wykorzystać naturalne enzymy do uzyskania produktów, których nie da się wytworzyć tradycyjnymi metodami.
Dr Ghislaine Vantomme z Uniwersytetu w Eindhoven dąży do łączenia mózgu z interaktywnymi urządzeniami i czytania myśli.
„Dream Chemistry Award założono w 2013 roku i od początku wiedzieliśmy, że to dobry krok. Wszyscy marzymy, a wytrwali marzyciele zmieniają świat. W czasie minionych ośmiu lat obserwowaliśmy potrzebę uwolnienia naukowych badań od biurokratycznych restrykcji związanych z grantami. Ostatecznie każde wielkie osiągnięcie naukowe zaczyna się od marzenia i wolnej wyobraźni. Oferujemy to wszystkim młodym naukowcom uczestniczącym w konkursie Dream Chemistry Award” - mówi prof. Hołyst.
Więcej informacji na stronach:
https://ichf.edu.pl/wydarzenia/znamy-zwyciezcow-nagrody-dream-chemistry-award-2021
https://www.dreamchemistryaward.org/ (PAP)
autor: Marek Matacz
mat/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.