Rusza kolejna edycja Dream Chemistry Award. To konkurs, w którym premiuje się nie dotychczasowe osiągnięcia, lecz inspirujące, chemiczne idee. Zgłaszane pomysły muszą spełniać tylko jeden warunek: być związane z chemią.
Młodych naukowców zgłaszają w tym konkursie zaproszeni przez komitet naukowy konkursu wybitni uczeni. Mogą to zrobić do 31 lipca 2020 r. Zgłaszani nie mogą mieć więcej niż 37 lat i muszą wykazać się doktoratem obronionym w 2013 r. lub później.
Uczestnicy konkursu mają czas do 31 sierpnia, by złożyć swój życiorys wraz z listą publikacji naukowych oraz projektem chemicznego marzenia, które chcieliby zrealizować.
„Liczymy na pomysły o wielkim potencjale; podejmujące globalne wyzwania, lecz niekoniecznie gotowe do szybkiej realizacji. Przede wszystkim premiujemy innowacyjne pytania i strategie badawcze, i oryginalne podejście do rozwiązywania problemów” - koordynatorzy konkursu Robert Hołyst i Pavel Jungwirth.
Laureaci poprzednich edycji wysoko zawiesili poprzeczkę. Ubiegłoroczna zwyciężczyni, Yujia Qing przekonała jury wizją „sekwencjonowania życia”. Zamierza stworzyć uniwersalne narzędzie do sekwencjonowania równoległego i analizy wszystkich struktur polimerowych (nie tylko DNA) uzyskanych z komórek. Jeśli się jej uda, badacze molekularnych źródeł życia zyskają fantastyczne narzędzie pracy.
Rok wcześniej główną nagrodę zdobył dr Eric Głowacki, za pomysł stworzenia tanich, bezpiecznych i skutecznych katalizatorów pozwalających na wytwarzanie, magazynowanie i uwalnianie energii z wykorzystaniem nadtlenku wodoru. H2O2 jest bezwęglowym paliwem. Dzięki marzeniu młodego badacza świat może zyskać wydajną metodę magazynowania energii. A magazynowanie energii jest jednym z największych wyzwań stojących przed ludzkością w dobie odchodzenia od tradycyjnych elektrowni.Przed trzema laty palma pierwszeństwa przypadła dr. Jessice R. Kramer za wizjonerski pomysł stworzenia zupełnie nowej generacji leków przeciwnowotworowych opartych o syntetyzowany na miarę glikokaliks – ochronną, cukrową osłonkę komórek.
Lista tegorocznych finalistów zaprezentowana będzie 11 października 2020 r. i zaprosimy całą piątkę do przedstawienia swoich projektów Komitetowi Naukowemu. Oficjalne prezentacje odbędą się 30 listopada, a ogłoszenie zwycięzcy – 1 grudnia 2020 r.
Wszyscy laureaci otrzymają po 1000 euro. Na zwycięzcę czeka główna nagroda: statuetka Dream Chemistry Award i 10 tys. euro.
Więcej szczegółów: http://dreamchemistryaward.org/index.php
PAP - Nauka w Polsce
lt/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.