Nauka dla Społeczeństwa

06.07.2022
PL EN
26.10.2021 aktualizacja 26.10.2021

Experyment w Gdyni promuje krytyczne myślenie

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Centrum Nauki Experyment w Gdyni to pięć interaktywnych wystaw popularnonaukowych, wystawy czasowe oraz wydarzenia promujące wiedzę i nauki przyrodnicze. Podczas pandemii rozwinięto kanały online, dzięki którym z treściami naukowymi udało się dotrzeć zdalnie do odbiorców w całej Polsce - w tym do rodziców, którzy wspomagali zdalną edukację swoich dzieci.

Prawie milion gości odwiedziło Centrum Nauki Experyment https://experyment.gdynia.pl/ od 2015 roku - kiedy to centrum zdobyło tytuł Popularyzatora Nauki. Kapituła konkursu PAP doceniła wówczas wartość wystawy i interaktywnych stanowisk, działania rodzinne oraz program dla grup szkolnych i nauczycieli.

Sześć lat później Centrum Nauki Experyment w Gdyni ponownie jest finalistą konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Instytucja.

Po 2015 roku tysiące osób brały udział w wydarzeniach plenerowych organizowanych przez Centrum, które twórczo rozwinęło ofertę dla kolejnych grup odbiorców. Mimo pandemii Experyment znalazł sposoby na bezpieczne dotarcie z wiedzą do publiczności. Tylko w 2020 r. działania online miały prawie 800 tysięcy wyświetleń. Z treściami naukowymi udało się dotrzeć zdalnie do miejscowości w całej Polsce. Wśród odbiorców byli m.in. rodzice, którzy wspomagali edukację swoich dzieci.

„Experyment dociera z wiedzą i naukową pasją do wszystkich, niezależnie od wieku, poziomu wykształcenia czy zawodu. Przybliża badania naukowe i ich wagę dla wspólnej przyszłości oraz promuje krytyczne myślenie. Odpowiada na bieżące problemy i pytania związane z nauką, które zwłaszcza podczas pandemii pojawiały się w społeczeństwie” – zapewnia Natalia Grzywacz-Leszkowska, zastępca dyrektora oraz kierownik Działu Rozwoju i Współpracy.

Ważnym elementem programu Experymentu są zajęcia edukacyjne dla przedszkoli i szkół, których formaty zostały poszerzone o zajęcia wyjazdowe i online. Experyment zbudował cztery pracownie, o tematach odzwierciedlających priorytetowe założenia nowoczesnej edukacji. Programy rodzinne (warsztaty, spotkania i wykłady) to kolejna ważna część działalności.

Od 2015 roku Experyment rozwinął też współpracę z uczelniami i instytutami badawczymi. Obecnie prowadzi wspólne projekty z 24. placówkami naukowymi. Naukowcy i studenci, a także koła naukowe znajdują w Gdyni platformę do prezentacji swoich osiągnięć szerokiemu gronu odbiorców, np. podczas dużych wydarzeń naukowych i cyklów, np. Nocy Naukowców dla rodzin, NaukoweLove czy SCIENCE CAFE dla dorosłych i seniorów. Nowością w środowisku centrów nauki jest wydarzenie poświęcone komunikacji nauki, ScienceCom dla młodzieży, studentów i doktorantów. W trakcie warsztatów, prezentacji i szkoleń Experyment popularyzuje metody komunikowania nauki wspólnie z ekspertami. Umożliwia młodym naukowcom wzajemną wymianę doświadczeń w upowszechnianiu badań naukowych.

POCZĄTKI DZIAŁALNOŚCI POPULARYZATORSKIEJ

Centrum Nauki Experyment w Gdyni to jedno z pierwszych centrów nauki w Polsce. Otwarcie pierwszej wystawy nastąpiło w 2007 r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Niewielka (bo 500 metrowa) wystawa interaktywna odróżniała się od tradycyjnego modelu muzealnego wystawiennictwa. Experyment rozpoczął wówczas popularyzatorską działalność opartą na interaktywnych formatach, takich jak warsztaty, wystawy i pokazy naukowe.

W 2010 r. ruszyła rozbudowa Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni, a wraz z nią budowa nowego budynku wystaw Experymentu. W 2012 r. uzyskał status odrębnej jednostki - samorządowej instytucji kultury. Nowoczesny obiekt otwarto we wrześniu 2013 r. – przestrzeń wystawiennicza powiększyła się siedmiokrotnie, powstały setki nowych stanowisk i sale laboratoryjne. W kolejnych latach Experyment prezentował liczne wystawy czasowe, powiększał zakres ekspozycji stałych oraz działań popularyzujących naukę.

Początkowo Experyment realizował wyjazdy na terenie Trójmiasta i regionu, z czasem realizował warsztaty, pokazy i stanowiska na piknikach naukowych, m.in. w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki czy Festiwalu Nauki w Katowicach.

„Bardzo skutecznym, jeśli chodzi o dotarcie do nowych grup odbiorców, okazało się pojawianie się Experymentu z stanowiskami na festiwalach muzycznych, na plażach, w ogrodach zoologicznych czy też w centrach handlowych. Działania te dowodzą, że każde miejsce nadaje się do pobudzania ciekawości świata. Na każdym poziomie, w każdym wieku i każdą metodą włączamy społeczeństwo do nauki przez całe życie” – ocenia Natalia Grzywacz-Leszkowska.

Wylicza m.in. Gdynia Design Days, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Globaltica World Cultures Festiwal, Open’er Festival czy LOTOS Gdynia Aerobaltic Experyment oraz twórcze i nowatorskie pomysły badawcze ERC prezentowane w przestrzeniach handlowych miasta.

KOMUNIKACJA MIĘDZYNARODOWA I MIĘDZYPOKOLENIOWA

Od 2018 roku, Experyment rozpoczął współpracę z Instytutami Polskimi za granicą - w Rumunii i Mołdawii oraz ambasadami polskimi w Szwecji i Danii. W 2020 r. zrealizował warsztaty naukowe online dla Instytutu Polskiego w Izraelu pokazujące dorobek polsko-żydowskich naukowców.

„Pokazy naukowe, czyli Science Shows, są elementem, który Experyment rozwija z powodzeniem od wielu lat. Edukatorzy Centrum specjalizują się w metodach atrakcyjnego prezentowania zjawisk zachodzących wokół człowieka i potrafią przyciągnąć i utrzymać uwagę każdej publiczności – zapewnia Grzywacz-Leszkowska. Dodaje, że dzieci z rodzicami biorą udział w zajęciach EXPERYMENCIAKÓW. Z kolei seniorzy mogą skorzystać z oferty CIEKAWI ŚWIATA.

Experyment jest liderem w Stowarzyszeniu Społeczeństwo i Nauka SPiN, które łączy krajowe instytucje współpracujące na rzecz badań i profesjonalizacji w obszarze komunikacji nauki. Dyrektor Centrum Alicja Harackiewicz została w 2020 r. wybrana na prezesa zarządu Stowarzyszenia. Centrum od 2015 zrealizowało projekty takie jak HYPATIA i ScienceSquared (Horyzont2020) czy SPINaj naukę (Społeczna Odpowiedzialność Nauki Ministra Edukacji i Nauki).

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022