Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
18.10.2021 aktualizacja 18.10.2021

Przeciwutleniacze mogą zapobiegać chorobie Alzheimera

Fotolia Fotolia

Brak równowagi oksydacyjno-redukcyjnej we krwi jest wczesnym wskaźnikiem choroby Alzheimera, a nie jej konsekwencją - dowiedli naukowcy z Kanady. To przełomowe odkrycie może stać się podstawą do opracowania nowych metod zapobiegania chorobie, opartych na zwiększonym spożyciu przeciwutleniaczy.

Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie „Alzheimer's & Dementia Diagnosis Assessment & Disease Monitoring” (http://dx.doi.org/10.1002/dad2.12231).

Zespół badawczy pod kierunkiem prof. Charlesa Ramassamy z Institut national de la recherche scientifique w Quebecu (Kanada) wykazał, że markery oksydacyjne, o których wiadomo, że biorą udział w chorobie Alzheimera, wykazują wzrost już nawet pięć lat przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby.

„Biorąc pod uwagę, że u osób chorych wyraźnie wzrasta stres oksydacyjny, moglibyśmy postarać się regulować go modulacjami systemów antyoksydacyjnych - wyjaśnia prof. Ramassamy. - Np. moglibyśmy modulować poziom takich przeciwutleniaczy jak apolipoproteiny J i D, które transportują lipidy i cholesterol we krwi oraz odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu i rozwoju choroby Alzheimera. Innym sposobem byłoby zwiększenie spożycia przeciwutleniaczy w diecie”.

Jak dodaje naukowiec, w przeciwieństwie do obecnie używanych testów diagnostycznych, które są drogie i inwazyjne, markery oksydacyjne odkryte przez jego zespół można wykryć za pomocą zwykłego badania krwi. Markery te znajdują się w pęcherzykach pozakomórkowych osocza, które są uwalniane przez wszystkie komórki naszego organizmu.

„To, że zidentyfikowaliśmy wspomniane markery oksydacyjne we krwi osób z grup wysokiego ryzyka rozwoju choroby Alzheimera już pięć lat przed wystąpieniem choroby, daje podstawy do sformułowania konkretnych zaleceń dotyczących ograniczenia ryzyka i spowolnienia wystąpienia choroby” – podkreśla badacz.

Jego zdaniem jest to przełomowe odkrycie, które niesie nową nadzieję dla pacjentów w chorobą Alzheimera.(PAP)

Autorka: Katarzyna Czechowicz

kap/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024