Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2023
PL EN
10.09.2021 aktualizacja 10.09.2021

Poznań/ Ponad 19 mln zł z UE dla Politechniki Poznańskiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 19 mln zł dofinansowania z UE trafi do Politechniki Poznańskiej na realizację projektów badawczych, które dotyczyć będą m.in. obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych, a także wykorzystania sztucznej inteligencji w analizie i modelowaniu zbiorów danych medycznych.

Umowę na dofinasowanie czterech projektów badawczych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) podpisał w czwartek w Poznaniu marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z rektorem Politechniki Poznańskiej prof. dr. hab. inż. Teofilem Jesionowskim.

Dzięki ponad 19 mln zł dofinansowania Politechnika Poznańska zrealizuje m.in. projekty dotyczące sfery kosmicznej, w tym projekt o nazwie „AEROSFERA 2.0. Stanowisko obserwacji, nadzoru i śledzenia obiektów satelitarnych Politechniki Poznańskiej (SONSOS)”, oraz „Ośrodek Testowania Robotów Kosmicznych (OTRK)”. Jeden z projektów poświęcony będzie także wykorzystaniu sztucznej inteligencji w analizie i modelowaniu dużych zbiorów danych medycznych oraz w diagnostyce i terapeutyce medycznej.

„To wydarzenie bez precedensu, bo nigdy się nie zdarzyło, byśmy w jednym czasie podpisywali cztery umowy z jednym beneficjentem o znaczącej wartości - 19 mln zł dofinansowania, a sama wartość projektów jest dużo większa” – podkreślił w czwartek marszałek Woźniak.

Dodał, że projekty realizowane będą w większości na terenie lotniska w Kąkolewie, które uczelnia pozyskała z zasobów powojskowych.

„Wśród tych projektów trzy dotyczą właśnie Kąkolewa i wysoko zaawansowanych technologii, które +sięgają kosmosu+. Natomiast jeden z nich dotyczy przetwarzania danych medycznych; to projekt, który będzie realizowany w kampusie Politechniki w Poznaniu – też wysoce technologiczne zaawansowany, jak wszystkie z tych projektów” – mówił.

Rektor Politechniki Poznańskiej podziękował marszałkowi i urzędowi marszałkowskiemu m.in. za zauważenie silnego potencjału akademickiego Poznania, akademickiej Wielkopolski, w tym w szczególności Politechniki Poznańskiej.

Rektor wskazał, że projekty, które będę realizowane dzięki dofinansowaniu, mają charakter stosowany, rozwojowy, i mają implementować rozwiązania, innowacje i konkurencyjność do gospodarki. „Są trochę nakierowane na efekt gospodarczy, albo właściwie całkowicie na efekt komercjalizacji, ale przy okazji włączamy do tego procesu również doktorantów i pracowników uczelni” – powiedział.

Rektor zaznaczył, że należy pamiętać, że uczelnie wyższe – w tym poznańska politechnika – odpowiadają za kształcenie przyszłych elit, które mogą wprowadzać do gospodarki innowacje i rozwijać zaawansowane technologie.

Na projekty i programy naukowe, a co za tym idzie rozwój jednostek naukowych, Unia Europejska w minionej perspektywie finansowej przeznaczyła miliardy euro. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał blisko 125 mln zł unijnego dofinansowania z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 na działania z obszaru wsparcia infrastruktury B+R w sektorze nauki. Beneficjenci tych środków, którymi są wielkopolskie uczelnie, zrealizują projekty o łącznej wartości prawie 225 mln zł. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ mk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023