W Katalonii odkryto obozowisko neandertalczyka sprzed 60 tys. lat

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W prowincji Barcelona zespół archeologów odkrył ślady obozowiska neandertalczyka sprzed 60 tys. lat. Naukowcy twierdzą, że miejsce to zamieszkiwała grupa myśliwych.

Jak podał w komunikacie prowadzący prace wykopaliskowe w gminie Capellades Kataloński Instytut Paleoekologii Ludzkiej i Ewolucji Społecznej (IPHES), odkrycie miało miejsce na terenie stanowiska archeologicznego Abric Romani.

Autorzy badań sprecyzowali, że z pozostawionych śladów wynika, że obozowisko zajmowali neandertalscy łowcy zwierząt.

W trakcie dotychczasowych prac badawczych archeolodzy zabezpieczyli już pozostałości kości jeleni, a także licznych narzędzi z kamienia. Potwierdzono też, że na obozowisku znajdowało się co najmniej 15 miejsc przeznaczonych do spania.

Kierująca zespołem Gema Chacon potwierdziła, że odnalezione na stanowisku narzędzia dowodzą wysokiej wiedzy neandertalczyka i umiejętności łupania kamienia.

Archeolodzy z katalońskiego ośrodka badawczego wyjaśnili, że w trakcie prowadzonych w sierpniu br. wykopalisk w Abric Romani pozostałości obozowiska neandertalczyka odkryto na głębokości 10 metrów.

W skład 20-osobowego zespołu archeologów pracujących na stanowisku Abric Romani poza naukowcami z IPHES weszli też badacze z Uniwersytetu Rovira i Virgili (URV) w katalońskiej Tarragonie.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera