Nauka dla Społeczeństwa

09.12.2022
PL EN
04.09.2021 aktualizacja 04.09.2021

Poznano białko, które pozwala kwiatom rozwijać się na czas

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Małe białko pomaga kwiatom rozwijać się prawidłowo i w odpowiednim czasie – informują naukowcy na łamach tygodnika „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Proces formowaia się kwiatów w roślinie jest skomplikowany i wciąż tajemniczy. Zespół japońskich i chińskich naukowców odkrył niewielkie białko, które odgrywa kluczową rolę w tym procesie.

Tkanka twórcza kwiatów (merystem) potrafi różnicować się, tworząc takie narządy, jak płatki, pręciki i słupki. Prawidłowy rozwój tych organów kwiatowych zależy od momentu rozpoczęcia ich różnicowania się i czasu jego trwania.

Białko Knuckles, odkryte dzieki najnowszym badaniom, stanowi element układanki złożonej z kilku białek, biorących udział w procesie formowania się narządów kwiatowych.

Dotąd znano białka Wus i Clavata3, które brały udział w tym procesie. Piewsze rozpoznawało komórki macierzyste i aktywowało drugie białko, które z kolei było znacznikiem komórek macierzystych.

W najnowszych badaniach zidentyfikowano drobne białko o nazwie knuckles (Knu), które w odpowiednim czasie hamuje działanie Wus, dzięki temu aktywność kwiatowych komórek macierzystych może zakończyć się we właściwym czasie. Decyduje więc o tym, kiedy komórki macierzyste tkanki twórczej kwiatu mają zakończyć różnicowanie się w komórki poszczególnych narządów.

Więcej: https://www.pnas.org/content/118/36/e2102826118 (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022