Uczelnie i instytucje

Kraków/ Państwowa Inspekcja Pracy zakończyła kontrolę na Uniwersytecie Pedagogicznym

21.04.2021. Siedziba Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
21.04.2021. Siedziba Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Państwowa Inspekcja Pracy zakończyła kontrolę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Aż 593 osoby były zatrudnione na podstawie umów o pracę na czas określony. Jak podała uczelnia, już w trakcie kontroli zmieniono na czas nieokreślony umowy blisko 350 osób.

Kontrolę PIP wszczęła po interwencji poselskiej Darii Gosek-Popiołek i Macieja Gduli z Lewicy. Trwała od 13 maja do 26 lipca. Do biur posłów zgłaszali się pracownicy Uniwersytety Pedagogicznego, którzy podnosili zarzut obchodzenia przez władze uczelni przepisów prawa pracy, mówiących , że łączny czas zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony nie może przekraczać 33 miesięcy. O sytuacji na UP m.in. o zwalnianiu doświadczonych pracowników i wykładowców pisała "Gazeta Wyborcza".

Okręgowy inspektor pracy w Krakowie Józef Bajdel powiedział w środę PAP, że w protokole pokontrolnym w odniesieniu do umów o pracę zawartych na czas określony stwierdzono, że część z nich została podpisana niezgodnie z art. 25 primo paragraf 1-4 oraz paragraf 4 ust. 4 Kodeksu pracy.

"Osób zatrudnionych na umowach czasowych było 593. Na ustne polecenie inspektora pracy część z umów – ok. 350 - zostało przekształconych w umowy na czas nieokreślony" – mówił Bajdel. Dodał, że inspektor polecił przeanalizowanie sytuacji pozostałych pracowników i podjęcie właściwych decyzji.

Władze uczelni w komunikacje zamieszczonym na stronie internetowej podkreśliły, że "wybór umów czasowych był decyzją poprzednich władz UP i został zastany przez obecne władze rektorskie". Zapowiedziano, że pozostałe umowy będą sukcesywnie przekształcane, a przypadek każdego pracownika będzie rozpatrywany indywidualnie. Uczelnia poinformowała, że PIP nie stwierdziła nieprawidłowości, jeśli chodzi o wypowiedzenia (Inspekcja badała ich stronę formalną – PAP), informowanie związków zawodowych o zamiarze dokonania wypowiedzeń oraz w zakresie zatrudniania osób niebędących pracownikami akademickimi i legalności zatrudniania cudzoziemców. Potwierdził to insp. Bajdel.

"Inspektor pracy nie podjął decyzji o zastosowaniu kar z uwagi na to, że - jak twierdził - uczelnia bardzo dobrze współpracowała podczas kontroli, korzystała z naszych porad prawnych i stosowała się do naszych zaleceń" – poinformował okręgowy inspektor pracy w Krakowie.(PAP)

Autor: Małgorzata Wosion

wos/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera