
Związki zawarte w wyciągu z bylicy rocznej skutecznie zwalczają wirusa SARS-CoV-2 w tkance płucnej – wykazały badania laboratoryjne opublikowane w piśmie „Scientific Reports”.
Bylica roczna (Artemisia annua) występuje głównie w Azji, Ameryce Południowej i w Europie. W Polsce spotkać ją można dość rzadko, głównie w południowych regionach. Wyciągi z tej rośliny zawierają związek o nazwie artemizynina, który, podobnie jak jej pochodne, wykorzystywany jest w leczeniu malarii.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego, Instytutu Maxa Plancka w Poczdamie i Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego postanowił sprawdzić, czy artemizynina lub jej pochodne mogą być skuteczne w leczeniu COVID-19. Podczas badań wykorzystywano ekstrakty z bylicy uprawianej w amerykańskim stanie Kentucky.
W warunkach laboratoryjnych badacze zainfekowali ludzką tkankę płuc duńskim wariantem wirusa SARS-CoV-2, a następnie dodawali ekstrakty z bylicy. Zaobserwowano, że zarówno artemizynina, jak i jej pochodne – artezunat i artemeter – skutecznie hamowały rozwój choroby. Najskuteczniejszy okazał się artezunat, po nim artemeter, a na końcu artemizynina.
Naukowcy planują kontynuować badania nad skutecznością tych związków podczas badań klinicznych.
Publikację na ten temat można znaleźć pod adresem: https://www.nature.com/articles/s41598-021-93361-y (PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.