Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
17.07.2021 aktualizacja 17.07.2021

Lublin/ Kryminologia, stomatologia, psychologia najbardziej popularnymi kierunkami na uczelniach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kryminologia, stomatologia, psychologia – to jedne z najbardziej popularnych kierunków studiów na lubelskich uczelniach. O jedno miejsce na kryminologii na UMCS ubiegało się 16 osób. Wśród chętnych do studiowania w Lublinie zgłosiło się też wielu cudzoziemców, m.in. z Ukrainy, Azji czy z Afryki.

Ponad 16 tys. kandydatów zarejestrowało się podczas tegorocznej rekrutacji na studia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, o tysiąc więcej niż rok temu.

"Cieszy fakt, że mimo trudnej sytuacji epidemicznej, zwiększenia ruchów migracyjnych młodzieży oraz postępującego od kilku lat niżu demograficznego zainteresowanie naszą ofertą kształcenia wzrosło" – powiedziała rzecznik uczelni Aneta Adamska.

Na studia zgłosiło się też 1,8 tys. osób z zagranicy, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Azji czy z Afryki Środkowo-Wschodniej.

Największą popularnością podczas tegorocznej rekrutacji cieszyła się na UMCS kryminologia, gdzie o jedno miejsce ubiegało się 16 chętnych. 12 osób walczyło o jedno miejsce na psychologię, a na jedno miejsce na finanse i rachunkowość przypadało 7 kandydatów.

Na Uniwersytecie Medycznym rekordy wśród kandydatów pod względem zainteresowania biła stomatologia. O jedno miejsce ubiegało się 13 osób. Z kolei na medycynie – 10. Na jedno miejsce na kosmetologii było 7 chętnych.

Podczas rekrutacji na Uniwersytet Przyrodniczy zarejestrowało się ponad 6 tys. osób. Największą popularnością cieszyła się weterynaria. O jedno miejsce ubiegało się 10 osób, a na analityce weterynaryjnej – 8 osób. Czterech chętnych przypadało na jedno miejsce na kierunku behawiorystyka zwierząt.

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim zarejestrowało się blisko 4,6 tys. kandydatów. "Największym zainteresowaniem cieszyła się tegoroczna nowość – kryminologia. O jedno miejsce ubiegało się sześciu kandydatów" – poinformowała rzecznik KUL Monika Stojowska.

Podobnie było na psychologii. Na pielęgniarstwie i sinologii przypadało trzech chętnych na jedno miejsce.

"Mimo ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym liczba kandydatów z zagranicy na studia prowadzone w języku polskim jest wyższa niż w roku ubiegłym. To ponad 150 osób z takich krajów jak Białoruś, Ukraina, Czechy, Rosja, Uzbekistan i Kazachstan. Na studia anglojęzyczne zainteresowanie jest większe niż w roku ubiegłym, już zostało przyjętych ponad 200 kandydatów" – dodała Stojowska.

Najpopularniejszym kierunkiem na Politechnice Lubelskiej w tym roku był marketing i komunikacja rynkowa, gdzie o jedno miejsce ubiegało się 6 osób. Na finanse i rachunkowość i na inżynierię logistyki było pięciu chętnych na miejsce.

PAP - Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024