Nauka dla Społeczeństwa

29.09.2022
PL EN
15.07.2021 aktualizacja 15.07.2021

Kraków/ Minister edukacji i nauki przekazał AGH 14,5 mln zł

14.07.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C) oraz sekretarz stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki (P) i rektor AGH w Krakowie prof. Jerzy Lis (L) podczas uroczystego wręczenia symbolicznego czeku dla uczelni, 14 bm. w auli głównej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ministerstwo przyznało AGH dofinansowania na realizowane przez nią projekty. PAP/Art Service 14.07.2021. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (C) oraz sekretarz stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki (P) i rektor AGH w Krakowie prof. Jerzy Lis (L) podczas uroczystego wręczenia symbolicznego czeku dla uczelni, 14 bm. w auli głównej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Ministerstwo przyznało AGH dofinansowania na realizowane przez nią projekty. PAP/Art Service

14,5 mln zł przekazał w środę Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na projekty, realizowane przez tę uczelnię. „Plany AGH na przyszłość są imponujące” – podkreślił podczas uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

W jego ocenie AGH odpowiada na potrzeby gospodarcze, społeczne. „To, co realizuje AGH jest z zbieżne z Polskim Ładem” – powiedział szef resortu.

Dzięki 14,5 mln zł uczelnia zrealizuje różnorodne projekty naukowo-badawcze, także infrastrukturalne; rozbuduje m.in. aparaturę komputerów dużej mocy, rozwinie projekty służące badaniom kosmosu. Środki powędrują także do kół studenckich i posłużą realizacji ich planów.

Jak podkreślił Czarnek, imponujące plany AGH na przyszłość dostrzegają młodzi ludzie, którzy chcą studiować w tej uczelni, o czym świadczy liczba kandydatów ubiegających się na studia w niej. „AGH jest niezwykle potrzebna na rynku uczelnianym w Polsce”- zaznaczył minister, który w swoim wystąpieniu nawiązywał też do długiej historii uczelni.

Wiceminister Włodzimierz Bernacki szczególną uwagę zwrócił na wkład AGH w rozwój gospodarczy, przemysłowy, surowcowy kraju. Jak zwracał uwagę, początki tej uczelni są nierozerwalnie związane z suwerennością Polski.

Rektor AGH prof. Jerzy Lis dziękując za przekazane środki finansowe również nawiązywał do historii uczelni i jej wkładu w rozwój kraju po I i po II wojnie światowej. Podkreślił, że uczelnia ma misję społeczną i że „ma nie tylko tworzyć wiedzę, ale i ją przekazywać”. „Jesteśmy potrzebni zwłaszcza w momencie przełomów gospodarczych, przemysłowych, społecznych” – powiedział rektor.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ krap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022