Gorące noce zaburzają wzrost ryżu

Wysokie temperatury panujące w nocy zaburzają rytm dobowy ryżu, szkodząc tym samym jego uprawom – piszą naukowcy na łamach tygodnika „PNAS”.

Jeśli noce są zbyt ciepłe, zaburzeniu może ulec dobowy rytm ryżu, przez co roślina gorzej rośnie, a plony z upraw są mniejsze. Część genów może ulegać ekspresji wcześniej niż zwykle, podczas gdy inne robią to z opóźnieniem.

„Wykazaliśmy, że cieplejsze noce zaburzają równowagę wewnętrznego zegara ryżu” – wyjaśnia Colleen Doherty z Uniwersytu Stanowego Karoliny Północnej (USA).

Jak dodaje, rośliny nieustannie regulują swoje procesy biologiczne. Przygotowują się do fotosyntezy tuż przed świtem, kończą ją późnym popołudniem, określając dokładnie, jak i gdzie spalić swoje zasoby energii.

Okazuje się, że zegar odpowiedzialny za regulowanie tej aktywności psuje się, gdy nocne temperatury rosną za szybko.

Badacze przypominają, że ryż jest podstawą diety setek milionów ludzi, dlatego ocieplenie klimatu może powodować zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

Więcej: https://news.ncsu.edu/2021/06/hot-nights-rice-crops/ (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera