Nadmierna otyłość u dzieci prowadzi do zmian w ich mózgach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nadmierna otyłość u dzieci prowadzi do zmian w ich mózgach. Zmiany te idą w kierunku nasilenia się zachowań obsesyjnych - wynika z badania hiszpańskich naukowców z Barcelony.

Ze badań przeprowadzonych w barcelońskim szpitalu Mar wynika, że wraz z wysokim poziomem otyłości zmiany zachodzące w mózgu są podobne, jak te, które zachodzą u osób cierpiących na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, tzw. OCD.

Naukowcy z instytutu badawczego ISGlobal, którzy przeprowadzili studium, wskazali, że zmiany w mózgu otyłych mogą dotyczyć co najmniej 5 proc. ogółu dzieci.

W swoim komunikacie z badania, opublikowanym w dzienniku “La Vanguardia” naukowcy podkreślili, że zmiany zachodzące w związku z dużą otyłością “zachodzą w mózgu, kiedy ten jest jeszcze w fazie rozwoju”.

Zaznaczyli, że wyselekcjonowana przez nich do badania grupa dzieci mających od 8 do 12 lat została wybrana właśnie ze względu na fakt, że w tej grupie wiekowej nadwaga oraz otyłość występują aż u 40 proc. osób.

Naukowcy tłumaczą, że po przekroczeniu określonego poziomu otyłości u dzieci dochodzi do nadmiernej aktywności kory przedczołowej, co powoduje pojawienie się lęku. Aby zwalczyć go - jak twierdzą badacze - mózg wysyła komunikat o potrzebie jedzenia.

“To jednak nie wystarcza, aby uspokoić ten niepokój” - wskazał kierujący zespołem badawczym Jesus Pujol, zaznaczając, że u dzieci o dużej otyłości próba zaspokojenia łaknienia jedzeniem nie łagodzi stanu lękowego.

Badanie przeprowadzone w barcelońskim Hospital del Mar polegało na analizie mózgu dzieci poddanych badaniu rezonansem magnetycznym. W sumie uczestniczyło w nim 230 osób. (PAP)

Marcin Zatyka

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalczycy i Hiszpanie opracowali pierwszą w historii mapę populacji królika dzikiego

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: BMI to za mało, by ocenić zdrowie; odchudzanie nie zawsze poprawia stan pacjenta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera