Jerzy Łątka zwycięzcą 9. edycji konkursu FameLab Poland

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Jerzy Łątka, architekt i naukowiec związany z Wydziałem Architektury Politechniki Wrocławskiej, został zwycięzcą 9. edycji konkursu FameLab Poland. W nagrodę otrzymał 12 tys. zł i możliwość uczestnictwa w międzynarodowym finale konkursu. Łątka zdobył też nagrodę publiczności.

FameLab to międzynarodowy konkurs dla badaczy i badaczek, którzy na scenie przedstawiają wybrane zagadnienie naukowe tak, by zaciekawić publiczność. W tym roku finale polskiej edycji konkursu, który odbył się w niedzielę 25 kwietnia online, najlepszy okazał się Jerzy Łątka.

Laureat zajmuje się możliwościami wykorzystania papieru do realizacji innowacyjnych konstrukcji oraz architekturą tymczasową, pomocową, mieszkaniową i społeczną. Jego wystąpieniu pt. „Zamieszkać w kartonie” pierwszą nagrodę przyznało jury w składzie: Irena Cieślińska, prof. Magdalena Fikus, prof. Zbigniew Nawrat i dr Tomasz Piekot. Występujący na scenie byli oceniani w trzech kategoriach: content (zawartość merytoryczna), clarity (jasność przekazu) i charisma (łatwość nawiązania relacji z publicznością) - poinformowali organizatorzy konkursu w przesłanym PAP komunikacie.

Jury podkreśliło, że Jerzy Łątka podjął ważny temat, dotyczący ekologii, gospodarki odpadami oraz kwestii społecznych. Doceniło również „radosną swobodę wypowiedzi” oraz „pokazanie nauki w codziennym, zwyczajnym materiale”. Nagroda główna to 12 tys. zł fundowane przez Centrum Nauki Kopernik oraz możliwość uczestniczenia w międzynarodowej edycji konkursu – FameLab International, który odbędzie się jesienią tego roku. Ze względu na pandemię SARS-CoV-2 konkurs planowany jest w formacie online.

Oprócz nagrody głównej Jerzy Łątka zdobył też nagrodę publiczności – voucher na usługi językowe (kurs, egzamin językowy lub korekta tekstu), fundowany przez British Council.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 6 tys. zł otrzymał dr Paweł Sobczuk, lekarz w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej w Narodowym Centrum Onkologii w Warszawie, związany również z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Jak podano w komunikacie, w jego prezentacji pt. „Jak zmienić wroga w przyjaciela” jury doceniło „łatwy, przejrzysty sposób opowiadania o rzeczach trudnych”, „demonstrację nowatorskich badań, dających nadzieję na walkę z chorobami” oraz „pokazanie, jak bardzo w nauce ważne są kreatywne pomysły”. Naukowiec został też nagrodzony Wyróżnieniem Specjalnym Fundacji Kościuszkowskiej, czyli promesą gwarantującą trzymiesięczne stypendium naukowe w USA w wysokości 9 tysięcy USD.

Trzecie miejsce przypadło dr. Mariuszowi Madejowi, mikrobiologowi z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Za prezentację pt. „Najbardziej śmiercionośne stworzenie na Ziemi” naukowiec zdobył 3 tys. zł. Jury nagrodziło naukowca za „pokazanie, że w nauce warto wracać do niezrealizowanych pomysłów, by dać nadzieję na przyszłość” oraz doceniło „żywiołowy sposób prezentacji”.

Zdobywczynią Wyróżnienia Specjalnego Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka – pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej przez laureata międzynarodowej konferencji naukowej na terenie Europy (finansowanie w kwocie do 10 tys. Zł) – została inż. Renata Ferduła, doktorantka inżynierii biomedycznej na Politechnice Poznańskiej, która wystąpiła z prezentacją pt. „Co łączy chód z odciskiem kciuka?”.

Swoją nagrodę wręczyło również Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki, doceniając Natalię Leciejewską za prezentację pt. „Nieprzebadane, nielegalne i… niebezpieczne?”. Laureatka jest doktorantką w Katedrze Fizjologii i Biochemii Zwierząt na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W pracy naukowej bada wpływ substancji zabronionych w sporcie na funkcjonowanie organizmu.

FameLab Poland to polska edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców i naukowczyń na licencji Cheltenham Science Festival. FameLab Poland organizują go wspólnie Centrum Nauki Kopernik i British Council. Konkurs odbył się pod patronatami ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Partnerami konkursu są: Fundacja Kościuszkowska, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.(PAP)

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    O neuroróżnorodności w warszawskiej Kawiarni Naukowej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera