Nauka dla Społeczeństwa

05.12.2022
PL EN
23.04.2021 aktualizacja 26.04.2021

Internacjonalizacja uczelni w czasach pandemii? Kolejna konferencja "Studenci zagraniczni w Polsce"

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Jak rozwijać internacjonalizację uczelni podczas i po pandemii COVID-19, o tym m.in. będą dyskutowali uczestnicy XV konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2021", która odbędzie się 26-27 kwietnia online. Poznamy też laureatów konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce i osoby, które wniosły wybitny wkład w umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego.

Konferencja organizowana jest wspólnie - w ramach programu "Study in Poland" - przez KRASP, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Fundację Edukacyjną "Perspektywy". W jej ramach odbędzie się 11 sesji panelowych, wystąpi 40 mówców, zaprezentowane zostaną dwa raporty specjalne. Wśród mówców znajdą się: prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Edukacji, prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i kilkunastu rektorów z uczelni KRASP oraz szefowie organizacji zaangażowanych w umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego.

Organizatorzy przewidują, że w konferencji weźmie udział ponad 700 osób. Tradycyjnie, po zakończeniu pierwszego dnia obrad, odbędzie się po raz jedenasty Gala Konkursu INTERSTUDENT - na najlepszego studenta zagranicznego 2021. A po raz czwarty wręczone zostaną Nagrody Środowiskowe "Gwiazdy Umiędzynarodowienia". Uhonorują one osoby, które wniosły wybitny wkład w umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego.

Jak piszą organizatorzy: „Umiędzynarodowienie było i jest główną siłą napędową rozwoju szkolnictwa wyższego na świecie. W Polsce od lat zwiększała się liczba programów studiów w językach obcych i rosła liczba studiujących u nas obcokrajowców. Aż nastał rok 2020, który zmusił wszystkich do przejścia metamorfozy w krótkim czasie. Gdzie jesteśmy teraz? Co z umiędzynarodowieniem w świecie ogarniętym pandemią? Jakie następne kroki powinny podjąć uczelnie, żeby nie zmarnować wielu lat pracy nad umiędzynarodowieniem?”.

„Podczas konferencji będziemy rozmawiać o tym, jak rozwijać internacjonalizację podczas, ale także po pandemii. Sięgniemy do globalnych doświadczeń, aby wypracować odpowiedzi użyteczne tu i teraz. Wyłaniają się kontury post-covidowego kształtu internacjonalizacji: pogłębione partnerstwa naukowe, ale ze staranniej dobranymi partnerami; mniej podróżowania, ale zarazem globalna dostępność wykładów…" - opisują organizatorzy wydarzenia.

"Digitalizacja i e-learning zostały oczywistym must-have dla uczelni. Ale pojawiło się pytanie, jak zapewnić jakość kształcenia na odległość? Na ile doświadczenia mobilności wirtualnej i przejścia na e-marketing będą do przeniesienia na okres po pandemii? Inna kwestia: czy prawidłowo zredefiniowaliśmy rynki edukacyjne - czy pogodzić globalny zasięg procesu dydaktycznego z nieuchronnymi ograniczeniami geograficznymi w fizycznym przemieszczaniu się studentów? Czy regionalizacja internacjonalizacji nie zdeformuje jej charakteru? Kluczowe z pytań: jak prowadzić nasze polskie sprawy w tej sytuacji?” - pytają.

Aby umożliwić wszystkim zainteresowanym udział w obradach, zrezygnowano w tym roku z opłat konferencyjnych. Rejestracja i program: www.studyinpoland.pl/konferencja2021

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022