Nauka dla Społeczeństwa

25.09.2023
PL EN
14.04.2021 aktualizacja 14.04.2021

Ruszył nabór do drugiej edycji Grantów Interwencyjnych NAWA

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła drugą edycję programu Granty Interwencyjne NAWA. Nawet do 300 tys. zł mogą otrzymać projekty, których realizacja przyczyni się do rozwiązania bieżących, kluczowych dla społeczeństwa problemów naukowych.

Program - jak wyjaśniła NAWA w przesłanym we wtorek komunikacie - wspiera współpracę międzynarodową zespołów badawczych lub mobilność międzynarodową naukowców, które są podejmowane w reakcji na nagłe, ważne, nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie.

Budżet drugiej edycji programu to 5 mln zł. Projekty mogą być realizowane przez okres od 3 do 12 miesięcy. Maksymalne dofinansowanie projektu może wynieść do 300 tys. zł.

"Granty Interwencyjne NAWA umożliwiają naukowcom zebranie danych naukowych, zdobycie nowej wiedzy, zbadanie skutków lub znaczenia jakiegoś zjawiska lub wydarzenia w możliwie jak najszybszym terminie po jego wystąpieniu. Dzięki temu program NAWA zwiększa szasnę naukowców na to, by rozwiązywać aktualne problemy badawcze i odpowiadać na pojawiające się cywilizacyjne wyzwania" – wskazała dyrektor NAWA, dr Grażyna Żebrowska, cytowana w komunikacie.

Podkreśliła przy tym uproszczony proces ubiegania się o grant. "Wnioski naukowców oceniane są na bieżąco i decyzja o przyznaniu finansowania projektu zapada szybko. Średni czas oczekiwania na nią w pierwszej edycji programu wyniósł 22 dni. Naukowcy nie czekają więc długo na dofinansowanie realizacji tych etapów projektów naukowych, które wymagają ich reakcji" - dodała dr Żebrowska.

W komunikacie zaznaczono, że program Granty Interwencyjne NAWA uzupełnia istniejącą już ofertę grantów dla naukowców. Wnioski składane w programie Granty Interwencyjne NAWA muszą bowiem obejmować działania badawcze, których realizacja, ze względu na konieczność szybkiego reagowania, nie jest możliwa w drodze ubiegania się o inne istniejące mechanizmy finansowania. "A ubieganie się o standardowe źródła finansowania mogłoby doprowadzić do utracenia unikalnej szansy na rozwiązanie ważnego problemu. Ponadto kluczowym elementem projektu jest współpraca międzynarodowa grupy projektowej lub międzynarodowa mobilność naukowców skoncentrowana na realizacji celów naukowych projektu" - wskazano.

Nabór wniosków w drugiej edycji programu Granty Interwencyjne NAWA prowadzony jest w dwóch terminach: od 13 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku oraz od 1 września do 30 listopada 2021 roku. Wnioski o grant przyjmowane są w systemie elektronicznym NAWA, poprzez stronę www.nawa.gov.pl.

Pierwsza edycja programu została ogłoszona jesienią 2020 roku. W jej ramach wyłoniono do finansowania 10 projektów spośród 84 złożonych wniosków. Dziewięć projektów dotyczyło badań związanych z pandemią COVID-19, a jeden projekt poświęcony był ochronie światowego dziedzictwa UNESCO na terenie Tarnowskich Gór.(PAP)

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023