Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
26.03.2021 aktualizacja 26.03.2021

Topniejące lodowce na Alasce przyczyniają się do trzęsień ziemi

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Lodowce, które topnieją w południowo-wschodniej Alasce, przyczyniają się do powstawania lokalnych wstrząsów sejsmicznych o sile do pięciu stopni lub większej – informują naukowcy na łamach „Journal of Geophysical Research: Solid Earth”.

Wiele lodowców na Alasce znajduje się w pobliżu tzw. tektonicznych uskoków przesuwczych, które stykają się i zachodzą na siebie w skorupie ziemskiej. Kiedy nacisk lodowca słabnie z powodu topnienia, grunt się podnosi, wywołuje naprężenia, a w końcu może prowadzić do wstrząsu sejsmicznego.

Zdaniem naukowców z University of Alaska w Fairbanks (USA) wstrząsy mogą osiągać magnitudę pięciu lub więcej stopni w skali Richtera.

Podobne zjawisko badano już wcześniej w Kanadzie i Skandynawii. Na Alasce, gdzie wstrząsów sejsmicznych jest więcej, trudno było jednoznacznie powiązać je z topnieniem lodowców.

Na Alasce znajdują się jedne z największych lodowców na świecie, zajmujące setki km kw. powierzchni i setki metrów głębokości. Topnienie lodowców sprawia, że Alaska podnosi się ok. cztery cm rocznie.

Więcej: https://news.uaf.edu/melting-glaciers-contribute-to-alaska-earthquakes/ (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024