Regularna aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć nasilenie objawów menopauzy u kobiet, które przeszły leczenie przeciwnowotworowe – informują australijscy naukowcy na łamach pisma „Menopause”.
Badacze z University of Queensland analizowali dane dotyczące 280 kobiet biorących udział w Women's Wellness After Cancer Program. 142 panie uczestniczyły w programie mającym na celu zwiększenie aktywności fizycznej, a pozostałe stanowiły grupę kontrolną.
Po porównaniu danych ustalono, że objawy menopauzy były łagodniejsze w przypadku kobiet o średnim i wysokim poziomie aktywności fizycznej niż u kobiet o niskim jej poziomie.
Przedwczesne objawy menopauzy mogą wystąpić w wyniku radioterapii nowotworów układu rozrodczego, chemioterapii czy usunięciu jajników. W tych sytuacjach objawy mogą być silniejsze i występować częściej. Uderzenia gorąca mogą nasilać ponadto niektóre leki hormonalne stosowane w leczeniu raka piersi czy endometrium, jak tamoksifen.
Bardziej nasilony przebieg menopauzy ma związek z siedzącym trybem życia także u zdrowych kobiet. Te wyniki wskazują, że regularna aktywność fizyczna ma istotne znaczenie dla kobiet po leczeniu przeciwnowotworowym - komentują autorzy.(PAP)
koc/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.