Hiszpania/ Badanie: główne czynniki wyższego ryzyka zgonu na Covid-19 to płeć i wiek

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Płeć męska oraz wyższy wiek - przekraczający 75 lat - to główne czynniki podnoszące ryzyko zgonu na Covid-19 - ustalili naukowcy z Hiszpanii. Jak twierdzą, po pięciu miesiącach epidemii w Hiszpanii średni wiek zainfekowanych osób spadł z 70 do 36 lat.

Aby ustalić główne czynniki podwyższające śmiertelność u osób zainfekowanych koronawirusem, przebadano 4035 pacjentów chorujących na Covid-19. Badanie to przeprowadziło w sumie ponad pół tysiąca lekarzy i pracowników naukowych w 127 hiszpańskich ośrodkach służby zdrowia. Jest to największe badanie w tym kraju dotyczące czynników kluczowych dla większego prawdopodobieństwa śmierci po zakażeniu SARS-CoV-2.

Wyniki zaprezentowało Hiszpańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych i Mikrobiologii Klinicznej (SEIMC).

Za główne czynniki podnoszące ryzyko zgonu na Covid-19 uznano płeć męską oraz wiek przekraczający 75 lat.

Za ważne dla zwiększenia ryzyka zgonu uznano też otyłość pacjentów oraz inne choroby, które towarzyszyły Covid-19.

Z analiz wynika, że najczęstszą - poza Covid-19 - chorobą występującą u hiszpańskich zmarłych poza otyłością były też nadciśnienie tętnicze, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także cukrzyca.

Autorzy analiz wskazali, że średnio zgon osoby z Covid-19 następował po 10 dniach od przyjęcia do placówki medycznej. W prawie 60 proc. przypadkach zgonowi towarzyszyły objawy zespołu ostrej niewydolności oddechowej, a 55 proc. zmarłych osób miało powyżej 80 roku życia.

Badanie, które uwzględniło jedynie osoby zakażone na terenie Hiszpanii w marcu, wykazało również, że w ciągu pięciu miesięcy epidemii średni wiek osób zakażonych w tym kraju spadł z 70 lat do 36. (PAP)

Marcin Zatyka

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Tlen pod wysokim ciśnieniem pomaga po radioterapii

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera