Ministerstwo Edukacji i Nauki

18.05.2022
PL EN
18.08.2020 aktualizacja 18.08.2020

W. Brytania/ W Szkocji rozpoczynają się konsultacje na temat reintrodukcji rysia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Szkocji rozpoczęły się w poniedziałek publiczne konsultacje w sprawie reintrodukcji rysia. Drapieżnik ten został wytępiony w Wielkiej Brytanii ok. 1300 lat temu z powodu polowań na jego futro oraz utraty naturalnego środowiska.

Proponowanym miejscem wypuszczenia na wolność rysi jest Queen Elizabeth Forest Park, las na wschodnim wybrzeżu jeziora Loch Lomond. Jak wyjaśnia zabiegająca o to organizacja Lynx UK Trust, byłoby to idealne miejsce ze względu na dużą populację jeleni, na które rysie najchętniej polują.

"Queen Elizabeth Forest Park jest rajem dla rysia, spełnia wszystkie warunki - liczne występowanie jeleni, rozległa pokrywa leśna, wyjątkowo niska gęstość zaludnienia i brak głównych dróg. Po rozmowach ze Szkockim Dziedzictwem Przyrodniczym wytypowaliśmy do projektu obszar o powierzchni 350 km kw." - mówi Paul O'Donoghue, dyrektor Lynx UK Trust.

Przeciwko pomysłowi protestują jednak organizacje farmerów, przekonując, że rysie będą stanowić zagrożenie dla zwierząt hodowlanych, w szczególności owiec. Te obiekcje sprawiły, że w 2018 r., w poprzednich konsultacjach społecznych na temat wypuszczenia rysi na wolność - wówczas dotyczyło to lasu w hrabstwie Northumberland w północno-wschodniej Anglii - nie uzyskano na to zgody.

Lynx UK Trust wskazuje na udaną reintrodukcję rysia w Niemczech, Francji czy Szwajcarii i podkreśla, że nie jest znany ani jeden przypadek, by zdrowy, żyjący na wolności ryś zaatakował człowieka, zaś liczba zabijanych przez nie owiec w Europie to zaledwie 0,4 rocznie w przeliczeniu na każdego rysia.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022