Hiszpania/ Ryś iberyjski przestał być gatunkiem zagrożonym

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ryś iberyjski, który jeszcze 20 lat temu był na granicy wyginięcia, dzięki wysiłkom obrońców przyrody przestał być gatunkiem zagrożonym – poinformowała w czwartek Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN).

Populacja żyjącego w Portugalii i Hiszpanii rysia iberyjskiego w 2001 r. liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a jej kurczenie się wiązano z rzadszym występowaniem królika europejskiego, który stanowi główne pożywienie tych kotów, degradacją środowiska naturalnego oraz działalnością człowieka.

Ruszyły wówczas liczne projekty reintrodukcji i ochrony rysia iberyjskiego, a także przywrócenia ich środowiska, takiego jak gęste lasy, śródziemnomorskie zarośla i pastwiska.

W rezultacie w 2022 r. w rezerwatach południowej Hiszpanii i Portugalii żyło już 648 dorosłych osobników, a ubiegłoroczny spis wykazał, że cała populacja liczy ponad 2 tys. dorosłych i młodych zwierząt tego gatunku – podkreśla IUCN.

„To naprawdę ogromny sukces” – powiedział agencji AP szef oddziału Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych IUCN Craig Hilton-Taylor, oceniając, że jest to „najwspanialsza w historii regeneracja gatunku kotów poprzez ochronę przyrody”.

W jego ocenie jednym z kluczowych czynników, które ułatwiły zwiększenie populacji rysia iberyjskiego, było zadbanie o populację królika europejskiego, zdziesiątkowaną na skutek zmian w produkcji rolnej.

Koordynator finansowanego ze środków unijnych projektu LIFE Lynx-Connect Francisco Javier Salcedo Ortiz zaznaczył w oświadczeniu, że jest to wynik pełnej zaangażowania współpracy instytucji publicznych, naukowych, organizacji pozarządowych, firm prywatnych i członków społeczności lokalnych, takich jak właściciele gruntów, rolnicy czy myśliwi.

Od 2010 r. reintrodukowano w Portugalii i Hiszpanii ponad 400 rysiów iberyjskich i obecnie gatunek ten żyje na obszarze co najmniej 3 320 km kw. (w 2005 r. było to 449 km kw.).

Hilton-Taylor podkreślił przy tym, że choć ryś iberyjski nie jest już klasyfikowany jako gatunek zagrożony (endangered), a tylko narażony (vulnerable), to jego przyszłość nie jest wolna od niepewności, a największym znakiem zapytania jest los królików – gatunku bardzo podatnego na epidemie wirusowe oraz inne choroby, które mogą być przenoszone przez zwierzęta domowe. „Jesteśmy też zaniepokojeni kwestiami zmian klimatu i tym, jak środowisko na nie zareaguje, zwłaszcza jeśli chodzi o pożary” – dodał. (PAP)

mw/ fit/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pradawne wirusy wspierają nowotwory

  • Fot. Adobe Stock

    Popularny lek rozrzedzający krew neutralizuje jad kobry

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera