Tajlandia/ Populacja tygrysów podwoiła się w ciągu siedmiu lat

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Populacja tygrysów żyjących na wolności w Tajlandii podwoiła się w ciągu ostatnich siedmiu lat. Drapieżniki te rozprzestrzeniły się też na nowe terytoria na zachodzie kraju - poinformowała w środę agencja EFE, powołując się na miejscowe władze.

W 2013 r. szacowano, że w Tajlandii żyje od 60 do 80 tygrysów, obecnie zwierząt tych jest 160.

Organizacja zajmująca się ochroną dużych kotów Panthera z okazji obchodzonego w środę Światowego Dnia Tygrysa opublikowała serię nagrań i zdjęć z ukrytych kamer przedstawiających tygrysy w naturalnym środowisku na zachodzie Tajlandii, gdzie widziano je po raz pierwszy od czterech lat. Nagrania powstały przy współpracy z władzami kraju.

Jak podała agencja Reutera, nagrania i zdjęcia przedstawiają trzy samce. „Jesteśmy podekscytowani tym odkryciem” - powiedziała Kritsana Kaewplang, dyrektorka organizacji Panthera w Tajlandii. Dodała, że kolejnym ważnym krokiem będzie stworzenie bezpiecznych dla tygrysów tras łączących zamieszkane przez nie obszary.

Szacuje się, że ok. 70 proc. światowej populacji tygrysów żyje w Indiach. Koty te mają również siedliska w innych azjatyckich krajach.

Jak podała agencja EFE, handel tygrysami w Azji jest jednym z największych zagrożeń dla gatunku. Do innych należą duże projekty górnicze, budowa zapór i niszczenie ich siedlisk. (PAP)

kib/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera