Uczelnie i instytucje

Prof. Krzysztof Jóźwik nowym rektorem Politechniki Łódzkiej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Kolegium elektorskie Politechniki Łódzkiej (PŁ) wybrało w czwartek nowego rektora uczelni. Został nim dotychczasowy prorektor ds. kształcenia PŁ prof. Krzysztof Jóźwik - poinformowała rzecznik prasowa uczelni Ewa Chojnacka.

Profesor Krzysztof Jóźwik został nowym rektorem Politechniki Łódzkiej (PŁ). Funkcję obejmie 1 września. Prof. Jóźwik zastąpi dotychczasowego rektora PŁ profesora Sławomira Wiaka, który nie mógł już kandydować na następną kadencję - przekazała rzecznik prasowa PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.

Nowy rektor był jedynym kandydatem na to stanowisko. 101 osób na 111 członków kolegium elektorskiego PŁ głosowało na prof. Jóźwika.

"Wiem, jaka to odpowiedzialność zarządzać rozwojem Politechniki Łódzkiej, która należy do czołowych w kraju i jest dobrze rozpoznawalna za granicą. Wierzę, że dobra współpraca, którą uznaję za fundament całej wspólnoty akademickiej, pozwoli nam zbudować lepszą przyszłość" - powiedział po wyborze rektor - elekt prof. Krzysztof Jóźwik.

Wybrany w środę nowy rektor jest absolwentem Wydziału Mechanicznego PŁ. Po studiach, w 1987 roku, rozpoczął pracę w Instytucie Maszyn Przepływowych PŁ, którego jest obecnie dyrektorem. Dotychczas był też prorektorem ds. kształcenia PŁ. Jóźwik ma 58 lat. Funkcję rektora PŁ będzie pełnił do 2024 roku.

Politechnika Łódzka to druga - po Uniwersytecie Łódzkim - uczelnia w mieście. Na PŁ studiuje obecnie ponad 13 tys. osób, w tym 10,5 tys. w trybie stacjonarnym. Uczelnia zatrudnia blisko 2,7 tys. pracowników. Przyszli studenci mogą wybrać kształcenie na jednym z 66 kierunków. Politechnikę Łódzką utworzono w 1945 roku. Od tej pory uczelnię ukończyło ponad 120 tysięcy absolwentów. 

PAP - Nauka w Polsce, Hubert Bekrycht

hub/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 17.04.2025. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek podczas konferencji prasowej w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w Warszawie, 17 bm. Temat spotkania: Podpisanie Porozumienia na realizację projektu „Sciense4Business-Nauka dla Biznesu” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. (ad) PAP/Radek Pietruszka

    EKG/ Minister nauki: przyszłość należy do tych, którzy chcą się uczyć cały czas

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera