
Zmarła dr Magdalena Łaptaś, ceniona badaczka, historyczka sztuki oraz archeolożka. Specjalizowała się w badaniach nad sztuką bizantyńską oraz sztuką chrześcijańskiego Egiptu i Nubii. O śmierci badaczki poinformował w środę m.in. Instytut Historii Sztuki UKSW, w którym pracowała.
Dr Magdalena Łaptaś (1967–2025) przez 17 lat pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Galerii Faras. Od 1999 r. prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie. Specjalizowała się w badaniach nad sztuką bizantyńską oraz sztuką chrześcijańskiego Egiptu i Nubii. Jej prace naukowe dotyczyły głównie malarstwa ściennego oraz ikonografii chrześcijańskiej tych regionów.
“Była również zaangażowana w popularyzację wiedzy o sztuce i archeologii, współpracując z muzeami oraz prowadząc działalność edukacyjną. Jej działalność przyczyniła się do lepszego zrozumienia dziedzictwa kulturowego średniowiecznego Egiptu i Nubii” - przypomniał Instytut Historii Sztuki UKSW.
"Pani dr Magdalena Łaptaś była dla nas autorytetem, człowiekiem pełnym ciepła, cierpliwości i życzliwości. Zawsze otwarta na nasze pomysły, potrafiła inspirować, motywować i dzielić się swoją pasją do nauki w sposób, który zostanie z nami na zawsze" - napisali we wspomnieniu członkowie Koła Naukowego Studentów i Absolwentów Historii Sztuki UKSW.
Brała udział w licznych ekspedycjach archeologicznych, m.in. w Sudanie, gdzie m.in. udokumentowała malowidła ukazujące m.in. Matkę Boską z Chrystusem i dwóch archaniołów. Uczestniczyła też w misji konserwatorskiej w Kaftun i Ma’ad w Libanie. Była autorką wielu publikacji naukowych wydawanych w Polsce i na świecie.
O nowej interpretacji dwóch malowideł z Katedry w Faras, autorstwa dr Magdaleny Łaptaś, pisaliśmy w grudniu ub.r. w serwisie Nauka w Polsce.
W 2023 roku została uhonorowana Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Prywatnie była córką aktora Jerzego Bińczyckiego.(PAP)
Nauka w Polsce
ekr/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.