Trwa ankieta nt. zieleni miejskiej podczas pandemii

Ludzie w parku korzystają z wiosennej pogody w Sztokholmie (Szwecja) 22 kwietnia 2020 EPA/ANDERS WIKLUND
Ludzie w parku korzystają z wiosennej pogody w Sztokholmie (Szwecja) 22 kwietnia 2020 EPA/ANDERS WIKLUND

Polacy mogą ocenić, jakie znaczenie ma dla nich zieleń miejska, parki, skwery i inne tereny zielone podczas kwarantanny. Do wypełnienia ankiety online, będącej częścią międzynarodowych badań, zachęca zespół profesora Jakuba Kronenberga z Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ).

Badacze z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ chcą sprawdzić, jak czas pandemii zmienił podejście Polaków do natury i ich codzienne nawyki. Naukowcy szukają jak największej liczby chętnych, którzy wypowiedzą się na ten temat w ankiecie online.

Kwestionariusz służy porównywaniu nawyków przed i podczas kwarantanny. Jego wypełnienie zajmuje około 5-10 minut. Badanie jest anonimowe, a dane osobowe będą przetwarzane przez badaczy w sposób zagregowany.

"Kwarantanna pokazała miejskie tereny zieleni w zupełnie innym świetle, a my chcielibyśmy sprawdzić, jak to wygląda dokładnie. Ciekawi nas, jaką rolę odgrywa miejska zieleń dla mieszkańców w tych trudnych czasach. Zastanawiamy się, jakie nowe zjawiska i opinie pojawiają się wśród ludzi, a przede wszystkim, czy zmienili oni w tym kontekście swoje nastawienie do terenów zieleni" – tłumaczy Nicola da Schio, główny koordynator badania, cytowana w materiałach przesłanych PAP przez Uniwersytet Łódzki.

Badania opinii mieszkańców Starego Kontynentu i Chin są są częścią projektu Clearing House (Collaborative Learning in Research, Information-sharing and Governance on How Urban forests as nature-based solutions support Sino-European urban futures) prowadzonego przez Europejski Instytut Leśnictwa. W Polsce odpowiada za niego prof. Jakub Kronenberg. Naukowiec zajmuje się tematyką zagospodarowania obszarów miejskich i wyceną zieleni miejskiej. Odbył staże naukowe w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Kirgistanie. Dwukrotnie otrzymał stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, był też stypendystą MNiSW. Zespół prof. Kronenberga opracował m.in. mapę społecznych funkcji łódzkich parków.

W projekcie uczestniczą jeszcze dwie polskie instytucje: Fundacja Sendzimira i Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Głównym celem projektu Clearing House jest sprostanie wyzwaniom ekologicznym i społeczno-ekonomicznym w miastach. Wypracowane przez naukowców rozwiązania będą dostosowane do potrzeb miast w Europie i w Chinach. Projekt wpisuje się w takie globalne strategiczne działania jak Cele Zrównoważonego Rozwoju, Agenda Miejska, Porozumienie Paryskie dot. Klimatu czy Porozumienie z Sendai dotyczące ograniczania skutków katastrof naturalnych. Odnosi się również do licznych strategii unijnych i chińskich dotyczących zielonej i błękitnej infrastruktury, rozwiązań opartych na naturze, adaptacji do zmian klimatu i jakości życia w miastach.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psycholog: Blue Monday to mit, nie ma poparcia w badaniach naukowych

  • Fot. Adobe Stock

    Wódka a moralność: po alkoholu spadają opory, żeby krzywdzić lub "brukać świętości"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera