Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
12.12.2019 aktualizacja 12.12.2019

Parki o nieregularnym kształcie korzystniejsze dla zdrowia

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W sąsiedztwie parków o nieregularnym zarysie śmiertelność jest niższa, niż w pobliżu parków o regularnych kształtach - informuje pismo “The Lancet Planetary Health”.

Związek pomiędzy zieloną przestrzenią miejską a zdrowiem mieszkających w pobliżu osób jest już stosunkowo dobrze znany. Drzewa oczyszczają powietrze, wytwarzają tlen, emitują korzystne dla zdrowia związki organiczne, zachęcają do aktywności fizycznej w ich otoczeniu (chociażby do spacerów) a nawet zapobiegają wypadkom drogowym (jadąc wśród drzew kierowca jest bardziej skupiony niż na pełnej billboardów ulicy). Obecność drzew obniża poziom agresji i stresu, a co za tym idzie – ciśnienie tętnicze krwi. W przypadku dzieci i młodzieży drzewa poprawiają poziom koncentracji i łagodzą objawy ADHD. Ludzie żyjący w mieszkaniach z widokiem na park jedzą mniej czekolady, piją mniej alkoholu, palą mniej papierosów.

Mniej natomiast wiadomo na temat tego, w jaki sposób kształt zadrzewionych obszarów wpływa na zdrowie populacji. Dopiero teraz pojawiła się pierwsza praca na ten temat.

Huaquing Wang, doktor nauk urbanistycznych i regionalnych oraz Lou Tassinary, profesor wizualizacji z Texas A&M University przeprowadzili analizy statystyczne danych dotyczących Filadelfii, aby ocenić powiązania pomiędzy zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej a zdrowiem mieszkańców (b danych dostarczył filadelfijski departament zdrowia publicznego

Przeprowadzone w Filadelfii badania wykazały, że złożony kształt parku wiąże się z dłuższym życiem osób zamieszkujących w jego okolicy. Rzadziej występowały u nich zgony z powodu chorób serca i płuc.

Według autorów powiązanie to można przypisać lepszemu dostępowi okolicznych mieszkańców do terenów zielonych o nieregularnym kształcie (więcej ścieżek wiodących do parku). Większa dostępność sprzyja korzystaniu z obszarów zieleni i związanym z tym korzyściom dla zdrowia.

Jak wyjaśnił Wang, niektóre parki o nieregularnym kształcie są celowo projektowane właśnie w ten sposób, kształt innych to konsekwencja nietypowego ukształtowania działki. Niższe ryzyko zgonu nie było związane z żadną szczególną formą parku; jednak zebrane dane sugerują, że im kształt bardziej złożony, tym lepiej.

Autorzy wskazują, że relacja pomiędzy kształtem parku a stanem zdrowia i długością życie jest ważna dla projektantów miast i planistów, którzy starają się stworzyć zdrowsze środowisko życia. Łączenie istniejących parków za pomocą "zielonych korytarzy" lub dodawanie nowych terenów zielonych mogłoby być stosunkowo niedrogą strategią promowania zdrowia. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024