KPRM: Prezydent powołał Wojciecha Murdzka na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego

Na zdjęciu Wojciech Murdzek. Fot. PAP/Mateusz Marek 13.01.2020
Na zdjęciu Wojciech Murdzek. Fot. PAP/Mateusz Marek 13.01.2020

Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał Wojciecha Murdzka na stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego - poinformowała w czwartek kancelaria premiera na Twitterze.

Pod swoim wpisem KPRM zamieściła również zdjęcie z uroczystości wręczenia powołania w Pałacu Prezydenckim. Zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i nowy minister nauki Wojciech Murdzek mieli na sobie maseczki ochronne. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem od czwartku we wszystkich miejscach publicznych obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa.

Murdzek zastąpił na stanowisku szefa MNiSW lidera Porozumienia Jarosława Gowina, który w ubiegłym tygodniu złożył dymisję z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki.

Należący do Porozumienia Murdzek dotychczas był wiceministrem rozwoju.

W 2019 r. Murdzek został wybrany z listy PiS w Wałbrzychu do Sejmu. Posłem był też w poprzedniej kadencji parlamentu. Przewodniczył sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Zasiadał również w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju, finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. Pracował m.in. nad ustawami o innowacyjności.

Murdzek urodził się w 1957 r. w Świdnicy. W 1981 r. uzyskał tytuł magistra inżyniera na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Na tej samej uczelni, w 1988 r., ukończył studia podyplomowe na kierunku Projektowanie Systemów Mikroprocesorowych, a w 2008 r. - studia podyplomowe na kierunku New Public Management w Międzynarodowej Wyższej Szkole Logistyki i Transportu we Wrocławiu.

W latach 1981-1992 był konstruktorem w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej w Świdnicy. Między 1990 a 1998 r. - wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy. W latach 1999-2002 był starostą Powiatu Świdnickiego, a od 2002 do 2014, przez trzy kadencje, sprawował urząd prezydenta Świdnicy. Jako prezydent miasta ściśle współpracował z lokalnymi uczelniami.

W 2013 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, w 2014 r. - Samorządowego Oskara – nagrodę im. Grzegorza Palki.

5 grudnia 2019 r. został powołany na sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju. Zasiada w Radzie Sieci Badawczej Łukasiewicz. 

PAP - Nauka w Polsce, Mateusz Roszak

mro/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Loreal-Unesco/ Fot. Marcin Oliva Soto

    Sześć wybitnych polskich badaczek z nagrodą L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki

  • 06.04.2024. Na zdjęciu Marek Safjan. PAP/Marcin Obara

    Prof. Marek Safjan doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera