Historia i kultura

Etiopia/ Polscy naukowcy odkryli ściany kościoła sprzed ponad tysiąca lat

Ze średniowiecznego kościoła do naszych czasów nie pozostało wiele, fot. M. Mackiewicz/CAŚ UW
Ze średniowiecznego kościoła do naszych czasów nie pozostało wiele, fot. M. Mackiewicz/CAŚ UW

Ściany tworzące kościół sprzed ponad tysiąca odkrył w Debre Gergis w północnej Etiopii zespół archeologów z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW. Po raz pierwszy na taką skalę na potrzeby badań archeologicznych w Etiopii użyto drona - poinformowali badacze.

Dziś po średniowiecznym kościele w Debre Gergis (co oznacza "klasztor Georgiosa") na powierzchni pozostały tylko wielkie, kilkumetrowe, kamienne filary położone na szczycie wzgórza górującego nad okolicą.

"Miejscowa ludność wie, że w tym miejscu znajdowała się kiedyś chrześcijańska świątynia, jednak ze względu na kiepski stan zachowania nie wiadomo z dokładnie jakiego okresu pochodzi i jakie jest jej rozplanowanie" - powiedziała w rozmowie z PAP kierowniczka projektu CAŚ UW dr Michela Gaudiello. Badaczka pochodzi z Włoch i posiada doświadczenie w prowadzeniu wykopalisk w Etiopii. Została mianowana na funkcję liderki projektu w wyniku międzynarodowego konkursu ogłoszonego przez CAŚ UW.

Aby rzucić światło na pozostałości tajemniczej konstrukcji archeolodzy rozpoczęli w marcu w jej obrębie wykopaliska. Niestety w związku z pandemią koronawirusa badania wstrzymano zaledwie po 8 dniach. Jednak nawet w tak krótkim okresie udało się poczynić wstępne ustalenia.

Wykonanie planu stanowiska umożliwiło zastosowanie drona wyposażonego w aparat. "Byliśmy pierwszą na świecie archeologiczną ekipą badawczą, która w Etiopii regularnie korzystała z drona na potrzeby dokumentacji archeologicznej" - podkreśla dr Gaudiello.

W dwóch wykopach archeologicznych badacze zauważyli zniszczone ściany - zapewne stanowiące zewnętrzną część średniowiecznego kościoła. W jednej z nich nadal znajdowały się drewniane pale. Oprócz tego odkryto być może fragment apsydy, w postaci kamiennych bloków posadzki, które ułożone były na półkolistym planie.

Uwagę badaczy zwrócił blok z wyrytą inskrypcją w piśmie staroetiopskim. Wstępna analiza jego wieku na podstawie znajdujących się obok fragmentów naczyń ceramicznych każe sądzić, że pochodzi z 700-1100 r. n.e. Prace nad jego tłumaczeniem trwają.

Zdaniem badaczy Debre Gergis było ważnym punktem na szlakach handlowych prowadzących z głębi Afryki do Aksum – stolicy chrześcijańskiego państwa istniejącego w pierwszych wiekach naszej ery. W ramach najnowszego projektu wykonali również rekonesans wokół Debra Gergis, gdyż jest to rejon słabo rozpoznany pod względem archeologicznym i niewiele wiadomo o jego najdawniejszej przeszłości.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Galeria (3 zdjęcia)

  • Ze średniowiecznego kościoła do naszych czasów nie pozostało wiele, fot. M. Mackiewicz/CAŚ UW
    1/3
    Ze średniowiecznego kościoła do naszych czasów nie pozostało wiele, fot. M. Mackiewicz/CAŚ UW
  • Również okolica Debre Gergis obfituje w ciekawe relikty po przeszłości - na zdjęciu widoczna stela kamienna, fot. M. Mackiewicz/CAŚ UW
    2/3
    Również okolica Debre Gergis obfituje w ciekawe relikty po przeszłości - na zdjęciu widoczna stela kamienna, fot. M. Mackiewicz/CAŚ UW
  •  Ostatni dzień polskich wykopolisk w Debre Gergis, fot. M. Mackiewicz/CAŚ UW
    3/3
    Ostatni dzień polskich wykopolisk w Debre Gergis, fot. M. Mackiewicz/CAŚ UW

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera