Nauka dla Społeczeństwa

28.05.2023
PL EN
08.04.2020 aktualizacja 08.04.2020

Gowin podziękował naukowcom, studentom i pracownikom uczelni za 5 lat współpracy

Na zdjęciu Jarosław Gowin. Fot. PAP/Radek Pietruszka 07.04.2020 Na zdjęciu Jarosław Gowin. Fot. PAP/Radek Pietruszka 07.04.2020

Polska dzisiaj, w obliczu niespotykanego kryzysu, bardzo was potrzebuje - powiedział w środę do przedstawicieli wspólnoty naukowej w Polsce ustępujący szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dziękując naukowcom za blisko 5 lat współpracy wyraził nadzieję, że "owoce wspólnego działania zostaną zachowane".

"Dziękuję za niemal pięć lat współpracy i zaufania. Dziękuję za waszą mądrość i odwagę; za to, że nie baliście się zmian, wręcz przeciwnie - sami postulowaliście reformy i aktywnie braliście w nich udział" - powiedział do przedstawicieli świata akademickiego ustępujący szef MNiSW Jarosław Gowin. Wideo z jego wystąpieniem zamieszczono w środę na stronie internetowej resortu nauki.

Gowin podał się w poniedziałek do dymisji w związku ze sporem o termin wyborów prezydenckich. Jego decyzja dotyczy funkcji wicepremiera i ministra nauki.

"Proszę, żebyście pamiętali, że Polska - zwłaszcza teraz - w obliczu kryzysu na niespotykaną skalę, bardzo was potrzebuje" - powiedział do naukowców Gowin.

"Dziękuję za to, ze zamiast bawić się w ideologiczne albo partyjne gierki, patrzyliście daleko w przyszłość" - dodał. Podziękował również za wspólną pracę na reformą nauki, która - jak powiedział - była jedyną w naszym kraju reformą ostatnich kilkunastu lat, która powstała w otwartym i rzetelnym dialogu.

Gowin wyraził nadzieję, że "owoce wspólnego działania zostaną zachowane" i z czasem staną się wzorem do naśladowania dla innych. Podziękował też za szczerość i krytykę, która, jak przyznał, skłaniała go czasem do skorygowania kursu.

"Mam nadzieję, że polskie uczelnie zawsze będą bastionem poszukiwania prawdy, prawdy, która przerasta wszelkie podziały" - podkreślił.

Gowin jednocześnie przeprosił za błędy i niedociągnięcia. "Pięć lat mojego ministrowania poddaje pod wasz osąd" - dodał.

Ustępujący szef resort podziękował naukowcom za ich codzienną ciężką pracę, dokonywanie odkryć, popularyzację wiedzy. 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023