Jarosław Gowin podał się do dymisji

Fot. PAP/Radek Pietruszka .03.04.2020
Fot. PAP/Radek Pietruszka .03.04.2020

Wicepremier, minister nauki Jarosław Gowin podał się w poniedziałek do dymisji w związku ze sporem o termin wyborów prezydenckich. Jego decyzja dotyczy funkcji wicepremiera i ministra nauki.

Przyczyną dymisji jest spór o termin wyborów prezydenckich. Zdaniem Jarosława Gowina nie powinny się one odbyć 10 maja. Jak wyjaśnił, jego decyzja o dymisji była podyktowana tym, że koalicjanci ze Zjednoczonej Prawicy nie poparli propozycji poprawki Porozumienia dotyczącej zmian w Kodeksie wyborczym i przesunięcia terminu wyborów prezydenckich.

Gowin zadeklarował, że jego ugrupowanie - Porozumienie - pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy i zarekomendował na funkcję wicepremiera minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze skomentował, że premier Mateusz Morawiecki przyjął informację Jarosława Gowina o tym, że Porozumienie zmienia rekomendację co do stanowiska wicepremiera. “Wszystkie podjęte w tej sprawie działania będą realizowane w oparciu o obowiązującą umowę koalicyjną" - napisał.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Gowin podkreślił, że w obecnej sytuacji wszyscy powinni się skoncentrować na dwóch sprawach: walce z epidemią koronawirusa i walce o polską gospodarkę. Dodał, że należy też "jakoś rozstrzygnąć kwestię wyborów prezydenckich". Przypomniał on, iż najpierw zaproponował przełożenie wyborów o rok, ale taką propozycję przyjęło tylko PSL. Jego następna propozycja przewidywała zmiany w konstytucji i przesunięcie wyborów o dwa lata. Tę propozycję - jak powiedział - przyjęło tylko PiS.

"Uważam, że wybory powinny być przesunięte, że termin 10 maja nie wchodzi w grę. Dlatego jako posłowie Porozumienia zaproponowaliśmy naszym koalicjantom ze Zjednoczonej Prawicy poprawkę polegającą na wprowadzeniu vacatio legis trzymiesięcznego, a więc rozstrzygającego o przełożeniu wyborów" - wskazał.

Chodzi o poprawkę ustawy poświęconej wyborom prezydenckim 2020, której projekt złożył PiS. Stanowić ma ona m.in. że głosowanie w najbliższych wyborach prezydenckich byłoby wyłącznie korespondencyjne. Według Gowina 3-miesięczne vacatio legis tej projektowanej ustawy rozstrzygnęłoby o przełożeniu wyborów poza obecny termin.

Jak dodał, ta propozycja przez koalicjantów nie została jednak przyjęta. "Dlatego, że nie przekonałem ich do tego podaję się do dymisji" - oświadczył Gowin.

Jarosław Gowin (ur. 4 grudnia 1961 r. w Krakowie) wicepremierem i ministrem nauki i szkolnictwa wyższego został w listopadzie 2015 r.

W czasie jego urzędowania przeprowadzono systemową reformę szkolnictwa wyższego i nauki - tzw. Konstytucję dla Nauki (ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce). Reformę poprzedziła rozłożona w czasie dyskusja ze środowiskiem akademickim.

Ustawa uzależnia wiele możliwości uczelni (m.in. nadawanie stopni naukowych) od kategorii naukowych, jakie szkoła wyższa uzyska w prowadzonych przez siebie dyscyplinach. Reforma zmieniła również model kształcenia doktorantów: w działających od października 2019 r. szkołach doktorskich każdy doktorant ma zapewnione stypendium naukowe. Konstytucja dla Nauki kładzie nacisk na to, by naukowcy publikowali w czasopismach naukowych, znajdujących się w międzynarodowych bazach, które ułatwiają naukowcom z całego świata docieranie do tych treści. Po reformach uczelnie zyskały też większą swobodę w decydowaniu o swoich działaniach.

Za czasów jego kierownictwa resort nauki zaproponował i wprowadził też dwie ustawy o innowacyjności. Zwiększyły one wysokość ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową. Powołano także Sieć Badawczą Łukasiewicz - konsoliduje ona 38 polskich instytutów badawczych.

Jarosław Gowin w 1985 r. ukończył filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Tytuł doktora uzyskał w 2001 r. w Instytucie Studiów Politycznych PAN za rozprawę o Kościele katolickim po 1989 r. W latach 80. działał w opozycji w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i w Solidarności. Był też stypendystą Uniwersytetu Cambridge. Przez wiele lat współpracował z miesięcznikiem "Znak" - w latach 1994-2005 był jego redaktorem naczelnym.

W 2003 utworzył Wyższą Szkołę Europejską im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, której był rektorem do roku 2013.

Do polityki Gowin wszedł w 2005 r. Od listopada 2011 do maja 2013 r. był przez półtora roku ministrem sprawiedliwości w drugim rządzie Donalda Tuska.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera