Podkarpackie/ Wróciła większość żurawi; pojawiły się pierwsze bociany | Nauka w Polsce

Podkarpackie/ Wróciła większość żurawi; pojawiły się pierwsze bociany

Fot. Fotolia

Z zimowania wróciła już większość żurawi; nad Podkarpaciem pojawiły się liczne klucze tych ptaków. Do swoich gniazd, m.in. w Beskidzie Niskim, dotarły też pierwsze wracające z Afryki bociany.

Ponad tydzień temu nad Bieszczadami trwał przelot żurawi. "Klucze liczące od kilkunastu do nawet 300 osobników wracających z zimowisk w północnej Afryce można było usłyszeć i zobaczyć w okolicach Cisnej, Baligrodu i Zatwarnicy" – powiedział PAP w czwartek ornitolog dr Marian Stój.

Natomiast w środę w powiecie jasielskim pojawiły się pierwsze bociany białe. "Stojącego na gnieździe ptaka zobaczyć można było w Kątach koło Nowego Żmigrodu, a przelatującego zaobserwowano w Wyszowatce w gminie Krempna w Beskidzie Niskim" – zauważył dr Stój.

Przyrodnik zwrócił uwagę, że "pierwsze bociany na Podkarpacie zazwyczaj przylatują najwcześniej na św. Józefa, czyli 19 marca". "Tej wiosny swój zwyczajowy przylot wyprzedziły o jeden dzień. Najczęściej pojawiają jednak ok. 25 - 26 marca. Natomiast 1 kwietnia większość gniazd jest już zasiedlona" – mówił.

Bociany, które w czasie zimowania w Afryce żyją w stadach, w podróż powrotną wyruszyły w pierwszej połowie lutego. Ich przelot trwa ok. sześciu tygodni. Z kolei żurawie zimę spędziły na południu Europy lub w Afryce Północnej.

PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

kyc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Psi ″Kuba Rozpruwacz‶ - ostatni, euroazjatycki likaon z ziem polskich

  • Fot. Marcin Kluczek

    Choroby roślinności torfowisk można wykryć dzięki AI i systemom satelitarnym

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera