Nauka dla Społeczeństwa

04.05.2024
PL EN
19.03.2020 aktualizacja 19.03.2020

Kombinacja trzech leków znacząco zmniejsza ryzyko zgonu chorych na POChP

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Podawane raz dziennie połączenie trzech leków zmniejszyło o 42 proc. śmiertelność w grupie pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc z zagrażającym zaostrzeniem - informuje "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Międzynarodowy zespół - dr David A. Lipson (University of Pennsylvania) i współautorzy - ogłosił rozszerzoną analizę danych z wieloośrodkowego, 37-etapowego badania IMPACT fazy 3, obejmującego dodatkowe dane dotyczące stanu życiowego pacjentów po roku od rozpoczęcia badania. Wyniki wskazują na możliwość poprawy przeżycia u pacjentów z objawami POChP, którym zagraża zaostrzenie choroby.

Pacjenci używali inhalatora z kombinacją furoinianu flutykazonu (FF), umeklidynium (UMEC) i wilanterolu (VI). W rezultacie śmiertelność ze wszystkich przyczyn zmniejszyła się o 42 proc.

Ponad 10 tys. uczestników badania IMPACT z POChP, którzy byli narażeni na ciężkie zaostrzenia choroby zostało losowo przydzielonych do jednej z trzech grup: osoby otrzymujące inhalacje kombinacji FF/UMEC/VI, FF/VI lub UMEC/VI raz dziennie . Uczestnicy IMPACT byli obserwowani przez rok. Furoinian flutykazonu jest wziewnym kortykosteroidem, podczas gdy umeklidynium jest długo działającym antagonistą muskaryny (rodzaj leku rozszerzającego oskrzela), a wilanterol - długo działającym agonistą receptora ß2 (inny rodzaj leku rozszerzającego oskrzela).

Wstępne badanie IMPACT wykazało, że codzienne wdychanie FF/UMEC/VI doprowadziło do bardziej znaczącego zmniejszenia umiarkowanych/ciężkich zaostrzeń i hospitalizacji z POChP, a także do poprawy czynności płuc i jakości życia związanej ze zdrowiem niż pozostałe dwie terapie skojarzone.

Badanie wykazało również, że pacjenci leczeni potrójna kombinacją mieli mniejszą śmiertelność niż ci z grupy otrzymującej UMEC/VI. Zdaniem doktora Lipsona spadek śmiertelności w przypadku FF/UMEC/VI w porównaniu z UMEC/VI był głównie spowodowany przez składnik steroidowy i jego wpływ na zmniejszenie zaostrzeń, szczególnie u pacjentów hospitalizowanych. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024