Osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) częściej doświadczają upadków i związanych z nimi urazów, wymagających opieki medycznej podczas stosowania typowych dla tej choroby leków, takich jak opioidy czy benzodiazepiny – informuje „Chronic Obstructive Pulmonary Diseases Journal of the COPD Foundation”.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to choroba o podłożu zapalnym obejmująca kilka schorzeń, w tym przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc. Objawy to przede wszystkim duszność, zmęczenie i przewlekły kaszel. Choroba dotyka ponad 30 milionów Amerykanów i jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci na świecie.
Poprzednie badania wykazały, że osoby z POChP mają większe ryzyko upadku z powodu osłabienia, upośledzonego chodu i ryzyka potknięcia się o rurkę tlenową. Często doświadczają również bólu, lęku, bezsenności oraz chorób współistniejących, takich jak cukrzyca lub nadciśnienie. Opioidy, benzodiazepiny i inne leki stosowane w leczeniu chorób współistniejących i objawów POChP mogą zwiększać ryzyko upadku i obrażeń związanych z upadkiem.
"Leki zwiększające ryzyko upadku są powszechnie przepisywane osobom z POChP, ponieważ doświadczają one dużej liczby objawów i stanów, w których przepisuje się te leki" — powiedziała dr Cara L. McDermott z Duke University School of Medicine i główna autorka badania (DOI: 10.15326/jcopdf.2024.0551). - "Jednak urazy spowodowane upadkami mogą prowadzić do wizyt na oddziale ratunkowym lub hospitalizacji, co skutkuje niższą jakością życia i zwiększonymi kosztami opieki zdrowotnej".
Naukowcy z Duke University School of Medicine przeanalizowali powiązane z aktami zgonu dane z systemu opieki zdrowotnej w stanie Waszyngton, dotyczące osób dorosłych z POChP w wieku 40 lat lub starszych, które zmarły w latach 2014–2018. Spośród 8204 osób 65 proc. otrzymywało co najmniej jeden lek zwiększający ryzyko upadku, a 30 proc. doznało upadku połączonego z urazem w ciągu dwóch lat poprzedzających zgon.
"W naszym badaniu porównaliśmy liczbę upadków w ciągu dwóch lat poprzedzających zgon u osób z POChP, które stosowały leki zwiększające ryzyko upadku, z liczbą upadków u osób z POChP, które nie stosowały tych leków. Odkryliśmy, że prawdopodobieństwo upadku osoby wzrastało w zależności od liczby zastosowanych leków zwiększających ryzyko upadku" — wskazała dr McDermott. - "Pulmonolodzy i farmaceuci muszą współpracować ze sobą i z pacjentami, aby opracować strategie zapobiegania upadkom i zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów poprzez ograniczenie stosowania tych leków i omówienie innych sposobów łagodzenia ryzyka upadku". (PAP)
Paweł Wernicki
pmw/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.