Uczelnie i instytucje

Resort nauki zatwierdził Polską Mapę Infrastruktury Badawczej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Resort nauki ogłosił listę strategicznych infrastruktur badawczych tworzących Polską Mapę Infrastruktury Badawczej. To 65 projektów z pozytywną rekomendacją zespołu doradczego i 5 wskazanych dodatkowo przez ministra.

Polska Mapa Infrastruktury Badawczej tworzona jest w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) co maksymalnie 4 lata. Umieszczenie infrastruktury badawczej na tej liście jest wyrazem uznania badawczego potencjału, ale nie gwarantuje jeszcze finansowania dla tego projektu.

Projekty, które są na mapie mają jednak większe szanse w staraniu o takie środki. Przepisy zakładają bowiem, że co najmniej połowa środków przeznaczanych na inwestycje związane z działalnością naukową mają być kierowane na projekty z mapy.

"Duże, strategiczne infrastruktury badawcze skupiają wokół siebie najlepszych badaczy oraz innowacyjne przedsiębiorstwa, co umożliwia rozwój gospodarczy oraz wzrost kapitału społecznego kraju. Posiadanie doskonałych laboratoriów, stosujących najwyższe standardy badań oraz kształcenia, stanowi zatem naszą rozwojową konieczność" - pisze resort nauki.

Wnioski oceniał zespół doradczy powołany zarządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz dwóch ekspertów zewnętrznych, w tym jeden zagraniczny. Rekomendacje przewidywały umieszczenie na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej 65 najwyżej ocenionych przedsięwzięć.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przychylił się do rekomendacji zespołu. "Jednocześnie, mając na uwadze istniejące zobowiązania międzynarodowe rządu Rzeczypospolitej Polskiej, (...) podjął decyzję o umieszczeniu na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej dodatkowych pięciu infrastruktur badawczych, które nie uzyskały pozytywnej rekomendacji zespołu" - napisano na stronie .

Te dodatkowych 5 infrastruktur to: CLARIN – Wspólne zasoby język i infrastruktura technologiczna; Cyfrowa infrastruktura badawcza dla humanistyki i nauk o sztuce DARIAH-PL; FAIR – Ośrodek Badań Antyprotonami i Jonami; Infrastruktura obrazowania biologicznego i bio-medycznego – Bio-Imaging Poland (BIPol), także POL-OPENSCREEN – Polska Platforma Infrastruktury Skriningowej dla Chemii Biologicznej.

Łącznie na Polskiej Mapie Infrastruktury Badawczej umieszczono zatem 70 strategicznych infrastruktur badawczych.

Wśród nich są m.in. Polska infrastruktura dla badań nad dziedzictwem kulturowym – ERIHS.PL, Krajowe laboratorium sieci i usług 5G wraz z otoczeniem, Narodowa Kolekcja Bioróżnorodności Organizmów Współczesnych i Kopalnych Instytutu Botaniki PAN czy Polskie Multidyscyplinarne Laboratorium Badań Polarnych (PolarPOL). Wśród projektów, które znalazły się na liście jest też infrastruktura związana z udziałem w międzynarodowych projektach w CERN, E-XFEL czy Hyper-Kamiokande.

Lista wszystkich projektów dostępna jest na stronie MNiSW.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera