Muszki owocowe pomogą odmłodzić serce człowieka?

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcom udało się odmłodzić mięsień sercowy u muszek owocowych. Dalsze prace mogą doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia chorób serca u ludzi – informuje pismo „Autophagy”.

Naukowcy z Iowa State University badali mechanizmy genetyczne, które powodują, że mięsień sercowy muszek owocowych osłabia się wraz z wiekiem. Dzięki manipulacji genetycznej udało im się odbudować większość funkcji sercowych u muszek w średnim wieku, których serce starzeje się w bardzo podobny sposób co serce człowieka.

Wraz z wiekiem spowolnieniu ulega proces autofagii, który polega na trawieniu obumarłych komórek lub ich uszkodzonych części. Jest to swego rodzaju recykling, pozwalający zachować równowagę w organizmie. Jego spowolnienie przyczynia się do osłabienia mięśnia sercowego.

Za regulację wielu procesów komórkowych odpowiada kinaza mTOR (tzw. ssaczy cel rapamycyny). Enzym ten ma także związek ze starzeniem się tkanek.

Poziom jednego z kompleksów białkowych mTOR, znanego jako mTORC2, obniża się z wiekiem oraz spowolnieniem autofagii. Naukowcy zauważyli jednak, że genetyczna stymulacja tego kompleksu prowadziła do wzmocnienia serca starszych muszek. Eksperymenty wykazały, że praca serca 5- i 6-tygodniowych muszek zaczynała wówczas przypominać pracę serca owadów pomiędzy pierwszym a drugim tygodniem życia.

„To jak odmłodzić serce osoby w średnim wieku do stanu, gdy miała ona 20-30 lat. Ten model może posłużyć do opracowania metod wzmacniania mięśnia sercowego u ludzi” – komentuje dr Hua Bai, autor analizy. (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Komórki macierzyste mogą uratować koralowce

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera