Studenci Politechniki Warszawskiej skonstruowali elektryczny bolid dla niepełnosprawnego chłopca

Prezentacja elektrycznego bolidu, zaprojektowanego i zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej dla niepełnosprawnego Maksa w Dużej Auli Gmachu Głównego PW. PAP/Piotr Nowak 06.12.2019
Prezentacja elektrycznego bolidu, zaprojektowanego i zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej dla niepełnosprawnego Maksa w Dużej Auli Gmachu Głównego PW. PAP/Piotr Nowak 06.12.2019

Prawie dwa lata trwały prace studentów Politechniki Warszawskiej nad projektowaniem i budową elektrycznego bolidu e-MaksPower dla 10-letniego Maksa chorego na dystrofię mięśniową. Pojazd przekazano chłopcu w piątek w czasie uroczystości na warszawskiej uczelni.

Maks jest wielkim fanem motoryzacji. Jego ojciec, pan Michał powiedział PAP, że bracia cioteczni Maksa ścigają się na gokartach i motorach. "Jeździliśmy na tory wyścigowe, on (Maks - PAP) patrzył i oglądał. Po tym miał duże zainteresowanie" - wyjaśnił.

W 2017 r. Maks poznał studentów PW na targach, na których prezentowali skonstruowane dotychczas pojazdy. "Po prostu poprosił nas o ten bolid i my się zgodziliśmy (go wykonać - PAP)" – powiedział Krawczuk vel Walczuk.

"Jest to bolid elektryczny sterowany tylko joystickiem. Jedynym sygnałem wyjściowym od kierowcy jest joystick, ponieważ Maks rusza tylko nadgarstkiem" - wyjaśnił w rozmowie z PAP kierownik projektu e-MaksPower Łukasz Krawczuk vel Walczuk. W pojeździe zintegrowano wszystkie układy - napędowy, kierowniczy i hamulcowy.

Dodał, że pojazd jest wyjątkowy. "Szukaliśmy podobnych projektów, ale nie znaleźliśmy akurat takiego projektu bolidu, który jest dedykowany do tego, żeby się ścigać. (...) Wydaje się nam, że to jest innowacyjność wręcz na skalę światową" - zaznaczył.

Bolid został stworzony przez studentów czterech kół naukowych Politechniki Warszawskiej. Każde z nich miało swój zakres kompetencji. Z kolei student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zaprojektował design. Poszycie bolidu wykonane z włókna szklanego jest biało-niebieskie. Pojazd ma 2,4 m długości i waży 110 kg. Jego prędkość użytkowa to 30 km/h.

Pan Michał powiedział PAP, że bardzo zaskoczyło go podejście studentów do projektu. „Ich profesjonalizm, zaangażowanie i całe serducho, czyli bezinteresowna pomoc i realizacja czegoś naprawdę dużego" – wyliczał.

W czasie piątkowej uroczystości Maks wykonał kilka okrążeń nowym pojazdem wokół auli głównej PW. Pytany przez media, co czuje po przejażdżce, odparł: „Naprawdę duże szczęście". "Będę bardzo często chciał jeździć" – zapowiedział.

Ojciec Maksa dodał, że jego syn będzie mógł skorzystać z bolidu na torach wyścigowych. "Gdzie nas wpuszczą, tam Maks będzie jeździł" - podkreślił.

Prace nad pojazdem trwały 2 lata. Całkowity koszt bolidu wyniósł 80 tys. zł. Prace studentów wsparło wiele firm i instytucji oraz darczyńcy z akcji crowdfundingowej na portalu PolakPotrafi.pl.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rzeszów/ Prace studentów i absolwentów WSIiZ na wystawie w teatrze im. Siemaszkowej

  • Fot. Adobe Stock

    Studenci Politechniki Śląskiej będą mogli skorzystać ze staży w PLL LOT

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera