Kraków, 15.06.2026. Premiera najnowszego bolidu elektrycznego AGH RTE 3.5 przygotowanego przez zespół AGH Racing z Akademii Górniczo-Hutniczej, 15 bm. w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. (ad) PAP/Łukasz Gągulski

Kraków/ Studenci AGH zaprezentowali swój najnowszy bolid elektryczny

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zrzeszeni w zespole AGH Racing, zaprezentowali w poniedziałek swój najnowszy bolid elektryczny RTE 3.5. Pojazd powstał z myślą o udziale w zawodach inżyniersko-wyścigowych z serii Formula Student w Europie.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    ESA przeanalizowała bolid z 8 marca

    8 marca nad Europą przeleciał jasny, widoczny w różnych krajach bolid, poruszający się z południowego zachodu na północny wschód. Zjawisko przeanalizowała Europejska Agencja Kosmiczna. Fragmenty meteorytu spadły na Ziemię w kilku miejscach w zachodniej części Niemiec, w tym na dom w Koblencji.

  • 20.10.2020 PAP/Darek Delmanowicz
    Student

    Rzeszów/ Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali nowy bolid wyścigowy

    Studencki zespół PRz Racing Team, działający na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, zaprezentował najnowszy bolid. PMT-07e – bo to jego oficjalna nazwa, ma być lepszy i szybszy od poprzedniego.

  • Fot. materiały prasowe Politechnika Białostocka
    Student

    Studenci Politechniki Białostockiej skonstruowali nowy bolid - CMS-10

    Najnowszy bolid studentów Politechniki Białostockiej to pojazd z nowymi układami chłodzenia i smarowania, systemem telemetrii i własnym prototypem elektronicznie sterowanej przepustnicy. Oficjalnie zaprezentowano go w środę na uczelni.

  • Źródło: PAP
    Technologia

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

    Zespół WUT Racing Politechniki Warszawskiej, w którym powstają bolidy, dwukrotnie stanął na podium w zawodach Formuła Student w 2024 roku. Studenci PW już przygotowują się do kolejnego sezonu.

  • Fot. materiały prasowe
    Student

    Kraków/ Studenci Politechniki Krakowskiej skonstruowali bolid o napędzie wodorowo-elektrycznym

    Bolid wykorzystujący hybrydowy układ napędowy złożony z silnika spalinowego, przystosowanego do zasilania wodorem oraz silnika elektrycznego skonstruował zespół studentów Politechniki Krakowskiej. Pojazd posłuży do badań związanych z m.in. napędami hybrydowymi i toksycznością spalin z rożnych paliw.

  •  15.07.2024. Premiera zaprojektowanego przez Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej bolidu elektrycznego SW-05e w PreZero Arenie w Gliwicach. PAP/Jarek Praszkiewicz
    Student

    Gliwice/ Nowy bolid elektryczny studentów Politechniki Śląskiej

    Studenci gliwickiej Politechniki Śląskiej zaprezentowali w poniedziałek zbudowany przez siebie bolid elektryczny. Pojazd potrafi rozpędzić się w 3,5 sekundy do 100 km/h, a jego prędkość maksymalna to 130 km/h.

  • Fot. Bartosz Bańka/PG
    Student

    Twórcy bolidu PGR-08 planują udział w międzynarodowych zawodach

    Twórcy opracowanego na Politechnice Gdańskiej bolidu PGR-08 planują udział pojazdu w międzynarodowych zawodach Formuły Student - w Austrii, Czechach, Chorwacji i Polsce.

  • 09.07.2024. Premiera najnowszego bolidu CMS-09 zespołu Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej, 9 bm. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia w Białymstoku. Nowy bolid CMS-09 jest zwinniejszy i bardziej aerodynamiczny niż wcześniejsze pojazdy. CMS-09 jest pierwszym bolidem hybrydowym w historii Politechniki Białostockiej. Studenci samodzielnie dobrali silniki oraz ich sterowniki. PAP/Artur Reszko
    Student

    Bolid z napędem hybrydowym - nowe auto studentów Politechniki Białostockiej

    Bolid z napędem hybrydowym to dziewiąta konstrukcja studentów Politechniki Białostockiej. Wyścigowe auto weźmie udział w zawodach branży motoryzacyjnej dla studentów - Formula Student.

  • 25.03.2021. Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie. PAP/Darek Delmanowicz

    Podkarpackie/ Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali najnowszy bolid

    Studenci Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowali najnowszy, piąty już bolid wyścigowy. Ma najbardziej zaawansowany pakiet aerodynamiczny ze wszystkich dotychczas zbudowanych pojazdów.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera