Poziom cholesterolu przed 45. rokiem życia pozwala przewidzieć ryzyko choroby serca

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Poziom cholesterolu we krwi przed 45. rokiem życia pozwala przewidzieć, na ile prawdopodobne jest rozwiniecie się choroby układu krążenia - informuje „The Lancet”.

Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował dane medyczne niemal 400 tys. osób pochodzenia europejskiego zamieszkujących Europę, Australię oraz Amerykę Północną. Jak się okazało, jeśli przed 45. rokiem życia poziom "złego" cholesterolu (innego niż HDL) był wyższy niż 145 milligramów na 100 mililitrów, wówczas ryzyko wystąpienia choroby serca w ciągu całego życia niemal się podwajało. W przypadku stężeń pomiędzy 100 a 145 miligramów ryzyko wzrastało o 10 do 20 proc.

Jak twierdzą autorzy, wysoki poziom "złego cholesterolu" wykryty u osób poniżej 45 roku życia wskazuje na większe ryzyko zawału serca lub udaru mózgu w wieku 75 lat, niż wysoki poziom cholesterolu w wieku 60 lat.

Od lat 80. wiadomo, że cholesterol ma związek z miażdżycą naczyń - zatkaniem tętnic, które może powodować choroby sercowo-naczyniowe, w tym choroby serca i udar. Istnieje wiele sposobów obniżenia ryzyka, na przykład zmiany stylu życia i przyjmowanie leków. W ciągu ostatnich 30 lat w celu obniżenia poziomu cholesterolu szeroko stosowano statyny, co w pewnym stopniu zwiększyło oczekiwaną długość życia.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi mieszkańcom Wielkiej Brytanii i USA statyny przepisywane są wyłącznie na podstawie ich szacunkowego 10-letniego ryzyka rozwoju choroby sercowo-naczyniowej, a nie ryzyka życiowego.

Zdaniem autorów należy wziąć pod uwagę podawanie statyn młodszym, niż obecnie osobom z grupy ryzyka – zaczynając około czterdziestki. Z drugiej strony długoletnie przyjmowanie statyn może powodować niekorzystne skutki uboczne, toteż młodsi pacjenci powinni rozważyć raczej modyfikacje stylu życia – zdrowsze odżywianie i więcej ruchu. Statystycznie obniżenie "złego" cholesterolu u czterech mężczyzn poniżej 45. roku życia sprawi, że jeden z nich uniknie zawału lub udaru wciągu całego życia. W przypadku kobiet odsetek ten wynosi jeden do ośmiu. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powszechnie przepisywane leki zwiększają ryzyko upadków i związanych z nimi urazów u osób z POChP

  • Fot. Adobe Stock

    Homo erectus nauczył się żyć na pustyni już 1,2 miliona lat temu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera