Jeśli ćwiczenia, to przed śniadaniem

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wykonywanie ćwiczeń przed śniadaniem jest korzystniejsze dla zdrowia niż po śniadaniu - informuje “Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism”.

Jak wykazały badania przeprowadzone na uniwersytetach w Bath i Birmingham, zmieniając czas posiłku oraz ćwiczeń, ludzie mogą lepiej kontrolować poziom cukru we krwi.

W trwającym sześć tygodni badaniu wzięło udział trzydziestu mężczyzn sklasyfikowanych jako otyli lub z nadwagą. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy grupy: jedna spożywała śniadanie po wysiłku fizycznym, druga - przed wysiłkiem, zaś trzecia - kontrolna - nie zmieniła swojego trybu życia.

Jak się okazało osoby, które ćwiczyły przed śniadaniem spalały dwukrotnie więcej tłuszczu niż grupa, która ćwiczyła po śniadaniu. Mięśnie osób z grupy, która ćwiczyła przed śniadaniem były bardziej wrażliwe na insulinę pomimo identycznych sesji treningowych i dopasowanego spożycia pokarmu. Mięśnie tych, którzy ćwiczyli przed śniadaniem wykazały również większy wzrost poziomu kluczowych białek, szczególnie zaangażowanych w transport glukozy z krwi do mięśni - bez zmiany intensywności czy czasu trwania ćwiczeń.

Zwiększone zużycie tłuszczu wynikało głównie z niższego poziomu insuliny podczas ćwiczeń. Osoby, które nic nie jadły w ciągu nocy, mogły zużywać jako paliwo więcej tłuszczu z tkanki tłuszczowej i tłuszczu w mięśniach.

Chociaż pomiędzy grupami nie zaobserwowano w ciągu sześciu tygodni różnic dotyczących skuteczności odchudzania, wysiłek przed śniadaniem miał „głęboki i pozytywny” wpływ na zdrowie, ponieważ organizmy osób z tej grupy lepiej reagowały na insulinę, utrzymując prawidłowy poziom cukru we krwi i potencjalnie obniżając ryzyko cukrzycy oraz chorób serca.

Autorzy zamierzają przeprowadzić podobne, ale dłużej trwające badania także z innymi grupami, w tym z kobietami.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera