Nauka dla Społeczeństwa

08.12.2022
PL EN
14.10.2019 aktualizacja 16.10.2019

Dobrze zachowany szkielet dziecka sprzed 5700 lat odkryto w Turcji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Archeolodzy odkryli w Turcji szkielet dziecka żyjącego w późnym okresie epoki miedzi w Anatolii (ok. 5500-3000 r. p.n.e.) – informuje serwis internetowy Hurriyet Daily News.

Odkrycia dokonano na stanowisku archeologicznym Arslantepe, położonym na wzgórzu o tej samej nazwie koło miasta Malatya – stolicy prowincji Malatya w środkowo-wschodniej części kraju.

Grób ze szkieletem dziecka odkryto podczas wykopalisk prowadzonych w obrębie pradawnego domostwa na stanowisku.

Jak poinformowała prof. Marcella Frangipane, archeolog z Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza” kierująca pracami wykopaliskowymi, odkryty szkielet dziecka, które zmarło w wieku ok. 6-7 lat, pochodzi sprzed ok. 5700 lat.

Ramiona i szyję dziecka zdobiły niegdyś sznury koralików, co może świadczyć o tym, że zmarłe dziecko należało do rodziny o wysokim statusie społecznym.

Szczątki zostaną szczegółowo zbadane przez ekspertów z Wydziału Antropologii Uniwersytetu Hacettepe w Ankarze, co może pomóc w ustaleniu płci, wieku oraz możliwej przyczyny śmierci dziecka, a także w rozpoznaniu zwyczajów żywieniowych ludzi w późnej epoce miedzi w Anatolii.

Na stanowisku archeologicznym Arslantepe znajdują się pozostałości starożytnego miasta Melid (łac. Melitene) z III tysiąclecia p.n.e., wchodzącego w skład państwa Iszuwa i podbitego przez Hetytów w XIV wieku p.n.e.

Prace badawcze na stanowisku prowadzone są przez archeologów nieprzerwanie od 1961 roku dzięki współpracy tureckiego Ministerstwa Kultury i Turystyki z Włoską Ekspedycją Archeologiczną Uniwersytetu Rzymskiego „La Sapienza”. (PAP)

jot/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022