Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
04.08.2019 aktualizacja 05.08.2019

Naukowcy drukują działające części serca

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Z pomocą nowej metody trójwymiarowego druku biotechnolodzy stworzyli działające elementy serca, takie jak naczynia krwionośne, zastawki czy miniaturowe komory. Podobną technikę można wykorzystać w druku także innych organów.

Na łamach magazynu "Science", zespół z Carnegie Mellon University opisał duży krok w kierunku otrzymywania zastępczych narządów.

Badacze z niespotykaną dotąd dokładnością wydrukowali różne części serca - od małych naczyń krwionośnych, przez zastawki, po miniaturowe, lecz działające komory.

Wykorzystali przy tym opatentowaną już metodę FRESH (Freeform Reversible Embedding of Suspended Hydrogels).

Jak tłumaczą naukowcy, główną przeszkodą w drukowaniu narządów było uzyskanie wysokiej rozdzielczości i dokładności w stosowanych w druku miękkich biomateriałach.

W nowej metodzie wykorzystywany jest żel z kolagenu utwardzany w odpowiednim momencie z pomocą szybkich zmian pH.

Wydruki opierały się na badaniach MRI ludzkiego serca i odzwierciedlały jego anatomiczny kształt.

Komory - choć pomniejszone - w zsynchronizowany sposób kurczyły się i wykazywały inne cechy właściwe naturalnej tkance.

"Dysponujemy teraz możliwością budowania konstrukcji odwzorowujących główne strukturalne, mechaniczne i biologiczne właściwości żywych tkanek" - podkreśla jeden z badaczy, prof. Adam Feinberg.

"Wciąż pozostało wiele przeszkód do pokonania, zanim będzie można tworzyć trójwymiarowe organy, ale to dokonanie jest dużym krokiem w dobrą stronę" - dodaje biotechnolog.

Do wyzwań należy m.in. otrzymywanie miliardów komórek niezbędnych do druku, opracowanie metod druku na większą skalę oraz regulacje dotyczące badań klinicznych takich metod.

Choć w ramach nowego projektu powstały części serca, to - według badaczy - tę samą metodę można wykorzystać do drukowania wielu innych narządów.

Patent na metodę został już tymczasem przekazany założonej przez naukowców firmie FluidForm. Pierwszy produkt - LifeSupport(TM) ma pozwolić na prowadzenie podobnych badań innym zespołom.

Więcej informacji na stronie. (PAP)

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022