Historia i kultura

Słowacja/Ślady pobytu ludzi sprzed tysięcy lat w tatrzańskiej jaskini

Źródło: prof. Paweł Valde-Nowak
Źródło: prof. Paweł Valde-Nowak

Ślady pobytu ludzi sprzed kilkunastu tysięcy lat wewnątrz Jaskini nad Huczawą w Tatrach Bielskich odkryli m.in. polscy archeolodzy. To kamienne ostrza używane przez myśliwych. Do tej pory w żadnej z tatrzańskich jaskiń nie odkryto pradziejowych przedmiotów.

Znaleziska dokonała w lipcu słowacko-polska ekspedycja archeologiczna. Jaskinia nad Huczawą (Hučivá diera) znajduje się w Tatrach Bielskich na Słowacji na zboczach Kobylego Wierchu na wysokości 937 m n.p.m. Wykopaliska prowadzone są zarówno przy wejściu, jak i w komorze jaskini.

"Odkryliśmy kilkadziesiąt zachowanych całkowicie lub we fragmentach kamiennych ostrzy, które były pierwotnie osadzone na drzewcach – te nie zachowały się do naszych czasów. Część z ostrzy wydobyliśmy z pozostałości paleniska" - opowiada PAP prof. Paweł Valde-Nowak z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie. Valde-Nowak kieruje badaniami wspólnie z dr. hab. Marianem Sojakiem z Instytutu Archeologii Słowackiej Akademii Nauk w Nitrze.

Zdaniem odkrywców Hučivá diera to pierwsza jaskinia tatrzańska, w której udało się uchwycić ślady pobytu człowieka w pradziejach. Pochodzą one z końca epoki lodowcowej, kiedy lądolód zaczął znikać m.in. z północnych obszarów współczesnej Polski. Działo się to ok. 15-14 tys. lat temu.

"Odkryte przez nas ślady świadczą o tym, że pradziejowi myśliwi przez dłuższy czas mieszkali w jaskini" - uważa naukowiec.

Prof. Valde-Nowak podkreśla, że naukowcy od XIX w. poszukiwali śladów po pobycie pradziejowego człowieka w tatrzańskich jaskiniach; dotąd bezskutecznie. Typowano na przykład jaskinię Magury w Tatrach Polskich, ale wykopaliska przeprowadzone w niej jeszcze przed II wojną światową nie przyniosły spodziewanych rezultatów.

W jaskini Hučivá diera, powyżej zabytków z końca epoki lodowcowej, słowacko-polski zespół znalazł również XV i XVI-wieczne fragmenty glinianych naczyń, a także monety z czasów II wojny światowej.

Tegoroczne wykopaliska, dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Nauki, potrwają do końca lipca. 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera