
W czasach prehistorycznych hieny występowały również w Arktyce. Świadczą o tym dwa zęby z kanadyjskiej części Arktyki, które zidentyfikowano jako należące do prehistorycznych hien – czytamy na łamach pisma „Open Quaternary”.
Obecnie hieny występują w Azji i Afryce, gdzie zdobywają pożywienie polując i znajdując padlinę. Okazuje się jednak, że w czasach prehistorycznych, w trakcie ostatniego zlodowacenia, hieny występowały również w kanadyjskiej Arktyce. Świadczy o tym odkrycie dwóch zębów, należących do prehistorycznych przedstawicieli tej grupy zwierząt.
Odkrycia dokonano jeszcze w latach 70. XX w. na terytorium Jukon w północno-zachodniej Kanadzie. Dopiero jednak niedawno udało się potwierdzić tożsamość obu zębów.
Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Stanu Nowy Jork w Buffalo (USA) posiadaczem zębów była hiena o nazwie Chasmaporthetes, charakteryzująca się smuklejszą budową ciała w porównaniu z dzisiejszymi hienami.
Wcześniej prehistoryczne szczątki tych zwierząt znajdowano na terenie Mongolii i południowych stanów USA. Najnowsze badania pozwalają zrozumieć, którędy hieny przewędrowały do Ameryki Północnej.
Więcej: http://www.buffalo.edu/news/releases/2019/06/014.html (PAP)
krx/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.