Uczelnie i instytucje

Gowin o konkursie "European Universities": sukces Polski-przejawem pozytywnych zmian na uczelniach

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (L) oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P). Fot. PAP/Jakub Kamiński 27.06.2019
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz (L) oraz wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (P). Fot. PAP/Jakub Kamiński 27.06.2019

Obecność pięciu polskich uczelni w zwycięskich konsorcjach w ramach konkursu "European Universities" to przejaw bardzo pozytywnych zmian, które rozpoczęły się w ostatnich latach na polskich uczelniach - powiedział w czwartek wicepremier Jarosław Gowin.

W gronie laureatów konkursu Komisji Europejskiej "European Universities" znalazło się pięć polskich uniwersytetów: Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Uniwersytet Warszawski. W sumie KE wybrała 17 konsorcjów instytucji szkolnictwa wyższego, które otrzymały granty na rozwój współpracy m.in. w dziedzinie kształcenia, badań, transferu technologii.

"Chcę powiedzieć, że ten sukces jest kolejnym przejawem bardzo pozytywnych zmian, które rozpoczęły się w ostatnich latach na polskich uczelniach" - powiedział w czasie konferencji prasowej wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Jak przypomniał, od października 2018 r. obowiązuje nowa ustawa - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która "zdecydowanie promuje kształcenie na wysokim europejskim i światowym poziomie oraz - co równie ważne - prowadzenie badań naukowych na takim poziomie".

"Cieszymy się wtedy, kiedy widzimy polskie uczelnie, które rosną również na listach międzynarodowych rankingów. Cieszymy się również wtedy, kiedy budują trwałe sieci współpracy z najlepszymi ośrodkami akademickimi w Europie i poza nią" - dodała obecna na konferencji szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Dodała, iż cieszy ją fakt, że na liście zwycięskich uniwersytetów znalazły się też ośrodki, które nie są znane z rankingów krajowych. "To też pokazuje, że warto być obecnym w takich programach, jak Erasmus+ nie tylko ze względu na transfer środków, ale przede wszystkim za jakość i budowanie sieci współpracy" - powiedziała.

Emilewicz przypomniała, że w rankingu Perspektyw zwycięskie polskie uczelnie w konkursie "European Universities" miały wysoki wskaźnik innowacyjności. "Są liderami innowacyjności" - mówiła.

Międzynarodowe sieci uczelni (European Universities) będą ze sobą współpracowały m.in. w dziedzinie kształcenia, badań, transferu technologii oraz mobilności naukowców, studentów i pracowników administracji.

W sumie konsorcja otrzymają w ciągu trzech lat 85 mln euro. Każde z nich - kwotę maksymalnie 5 mln euro. KE zwiększyła budżet konkursu - pierwotnie planowano go na poziomie 65 mln euro, które miało zostać rozdzielone pomiędzy 12 konsorcjów.

Uniwersytet Warszawski należy do sojuszu 4EU+, w którym znajdują się również: Uniwersytet Sorboński, Uniwersytet w Heidelbergu i Uniwersytet Karola w Pradze (od marca 2018 roku) oraz Uniwersytet Kopenhaski i Uniwersytet w Mediolanie (od października 2018 roku).

Uniwersytet Gdański wszedł w skład konsorcjum "European University of the Seas”. Związek ten tworzą też: Universidad de Cádiz (Hiszpania), Sveučilište u Splitu (Chorwacja), Université de Bretagne Occidentale (Francja), Christian-Albrechts-Universität zu Kiel (Niemcy) oraz L-Università ta` Malta (Malta).

Uniwersytet Jagielloński jest częścią związku UNA Europa. Tworzy go siedem uczelni: Katolicki Uniwersytet Lowański (Belgia); Université Paris 1 (Francja); Uniwersytet Complutense w Madrycie (Hiszpania), Wolny Uniwersytet Berliński (Niemcy), Uniwersytet Edynburski (W. Brytania), Uniwersytet Boloński (Włochy) i Uniwersytet Jagielloński.

Z kolei Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jest sygnatariuszem konsorcjum EPICUR (European Partnership for an Innovative Campus Unifying Regions). Partnerami UAM są: University of Strasbourg (lider projektu, Francja); University of Amsterdam (Holandia); Albert-Ludwigs-University Freiburg (Niemcy); Karlsruher institut für technologie (Niemcy); University of Haute-Alsace (Francja); University Bodenkultur Wien (Austria); Aristotle University of Thessaloniki (Grecja).

Natomiast Uniwersytet Opolski jest częścią konsorcjum FORTHEM, w której skład wchodzą też Johannes Gutenberg-Universitat Mainz (Niemcy), Jyvasylan Yliopisto (Finlandia), Latvijas Universitate (Łotwa), Universita Degli Studi di Palermo (Włochy), Universite Dijon Bourgogne (Francja).

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera