Nieregularny sen powiązany z chorobami metabolicznymi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nieregularny sen zwiększa ryzyko otyłości, wysokiego poziomu cholesterolu, nadciśnienia, wysokiego poziomu cukru i innych zaburzeń metabolicznych – wynika z badania opublikowanego na łamach „Diabetes Care”.

Rezultaty badania ufundowanego przez National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI) pokazały, że już godzinne odstępstwo od normy, np. późniejsze położenie się do łóżka, wcześniejsza pobudka czy po prostu o godzinę dłuższy lub krótszy sen, zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju nieprawidłowości metabolicznych aż o 27 proc.

Chociaż od dawna wiadomo, że zaburzeniom metabolicznym sprzyja niewystarczająca ilość snu, to do tej pory niewielu badaczy sprawdzało, jaki wpływ na zdrowie ma sen nieregularny.

Autorzy niniejszego projektu przez kilka lat śledzili losy ponad 2 tys. ochotników. Uczestnicy badania nosili specjalne urządzenia mierzące cykl snu i czuwania, tzw. aktygrafy, prowadzili dzienniki snu oraz wypełniali kwestionariusze dotyczące nawyków sennych, trybu życia i stanu zdrowia.

Okazało się, że u osób sypiających nieregularnie – kładących się o różnych porach i śpiących różną ilość czasu – częściej występowały zaburzenia metaboliczne.

Analizy pokazały również, że problemy metaboliczne były zazwyczaj poprzedzone zmianami w dotychczasowym harmonogramie snu, co sugeruje, iż pomiędzy nieregularnym snem a występowaniem zaburzeń metabolicznych istniał związek przyczynowo-skutkowy.

Osoby śpiące nieregularnie miały też wyższe wskaźniki depresji, spożywały więcej kalorii i częściej cierpiały na bezdech senny.

O wynikach badania można przeczytać na stronie: http://care.diabetesjournals.org/content/early/2019/05/21/dc19-0596. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Silnie rośnie stężenie tlenku azotu w atmosferze

  • Fot. Adobe Stock

    Nerki astronautów mogą nie przetrwać wyprawy na Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera