Metformina, stosowana w leczeniu cukrzycy, redukuje zaburzenia lękowe u myszy poprzez zwiększenie dostępności serotoniny w mózgu - wykazały badania opublikowane na łamach pisma "JNeurosci".
U samców myszy karmionych pożywieniem o wysokiej zawartości tłuszczu metformina zmniejszała poziom aminokwasów rozgałęzionych (BCAA) zaburzających przedostawanie się do mózgu tryptofanu, który następnie przekształcany jest w serotoninę. Przekładało się to na zmniejszenie u gryzoni częstotliwości zachowań świadczących o zaburzeniach lekowych.
Przeciwdepresyjnemu działaniu towarzyszyła poprawa neurotransmisji w hipokampie, tj. strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się.
Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na zaburzenia nastroju, w tym depresję. Choć mechanizm stanowiący przyczynę zależności pomiędzy insulinoopornością a depresją i zaburzeniami lękowymi nie został jeszcze poznany, zdaniem autorów kluczowa może być regulacja poziomu serotoniny.
Wyniki tych badań oznaczają konsekwencje dla leczenia pacjentów cierpiących jednocześnie na cukrzycę i zaburzenia nastroju - komentują badacze w artykule (DOI: 10.1523/JNEUROSCI.2904-18.2019). (PAP)
koc/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.