Finlandia / zginął najstarszy orzeł w Europie – przeżył na wolności ponad 34 lata

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Znaleziony pod koniec tej zimy w środkowej części Finlandii martwy orzeł przedni był najstarszym w kraju i prawdopodobnie najstarszym z żyjących w Europie - poinformowali badacze z Uniwersytetu w Helsinkach.

Dokładny wiek orła – 34 lata, 8 miesięcy i 28 dni - ustalono na podstawie informacji na obrączce. O wynikach badań i oględzin orła helsiński uniwersytet poinformował we wtorek. Martwy orzeł (samica) został znaleziony na śniegu w marcu.

"Wokół ptaka na śniegu były ślady walki oraz krwi" - podano w komunikacie. Przeprowadzona w Fińskim Muzeum Historii Naturalnej (Luomus) sekcja wykazała rany na ciele ptaka, obtłuczenia oraz ślady po śrucie. Jednak dokładne przyczyny śmierci orlicy nie są znane, tj. czy była to walka czy też postrzelenie. Podkreślono, że orzeł ogólnie był zdrowy i w dobrym stanie fizycznym, choć był też niedożywiony.

Najstarszy ze znanych orłów przyszedł na świat wiosną 1984 r. w Finlandii, gdzie został zaobrączkowany.

Jeszcze w lutym tego roku został on sfotografowany przez fotografa przyrody. Na zdjęciu dokładnie widoczna była obrączka orła i już wtedy, na podstawie jej wstępnej oceny, badacze z Luomus przypuszczali, że jest to prawdopodobnie najstarszy spośród zaobrączkowanych orłów w Europie. Orły żyjące na wolności ponad 20 lat to rzadkie przypadki.

Dotychczas najdłużej żyjącym orłem znalezionym w Finlandii był orzeł bielik (zaobrączkowany w Szwecji). Przeżył 32 lata, co według statystyk również było światowym rekordem.

W Finlandii orły przednie są gatunkiem zagrożonym. Szacuje się, że na terenie kraju żyje ok. 300-400 par tego gatunku – gniazdują głównie w słabo zaludnionych północnych częściach kraju na obszarze hodowli reniferów. (PAP)

Z Helsinek Przemysław Molik

pmo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera