Obwód szyi związany z zespołem metabolicznym

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Obwód szyi pozwala zidentyfikować osoby narażone na wystąpienie zespołu metabolicznego - poinformowali naukowcy podczas Kongresu Towarzystwa Kardiologicznego Azji i Pacyfiku (APSC), który odbywa się w dn. 22 - 26 maja w Pasay na Filipinach.

Zespół metaboliczny charakteryzuje się współwystępowaniem co najmniej dwóch objawów, takich jak otyłość brzuszna, wysoki poziom glukozy we krwi, insulinooporność, nadciśnienie tętnicze, niski poziom dobrego cholesterolu czy wysoki poziom trójglicerydów.

Szacuje się, że na zespół metaboliczny cierpi około jedna czwarta światowej populacji. Ryzyko zawału i udaru jest w przypadku tych osób trzykrotnie większe.

Naukowcy z Adventist Medical Centre Manila w Pasay przeprowadzili badania w grupie 160 dorosłych osób, z których 26 miało zdiagnozowany zespół metaboliczny. Zaobserwowano wówczas związek większego obwodu szyi z występowaniem co najmniej jednego z objawów zespołu metabolicznego.

Obwód szyi powyżej 36 cm w przypadku kobiet i 40 cm w przypadku mężczyzn pozwalał trafnie wytypować osoby z zespołem metabolicznym.

"Zespół metaboliczny staje się globalnym problemem. Nasze badania wskazują, że nie tylko obwód w talii, ale także obwód szyi może pozwalać szybko identyfikować to schorzenie" - komentują autorzy analizy.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: sonda kosmiczna Parker próbuje przelecieć najbliżej Słońca w historii

  • Fot. Adobe Stock

    Obecne starsze pokolenie jest znacznie zdrowsze od poprzednich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera