Odkrycie pomocne w ograniczeniu nadmiaru dwutlenku węgla

Odkryto gen regulujący procesy przyswajania przez rośliny
dwutlenku węgla. Może doprowadzić to do manipulacji genetycznych
zwiększających poziom absorbcji tego gazu z atmosfery ziemskiej.
Nowo poznany gen ma też wpływ na proces pobierania wody przez
rośliny.

Odkrycia genu dokonał międzynarodowy zespół, w którego skład wchodzi profesor Jaakko Kangasjaervi z Uniwersytetu Helsinskiego. Zgodnie z wyjaśnieniami profesora nowy gen wpływa na oba procesy poprzez zwiększanie lub zmniejszenie aktywności systemu oddechowego rośliny. Wiążę się to ze zwężaniem albo rozszerzaniem głównie tzw. szparek znajdujących się na liściach, poprzez które roślina pobiera z wodę i dwutlenek węgla.

Gdy jest zbyt sucho, roślina zwęża lub prawie zamyka owe szparki zmniejszając ryzyko utraty znajdującej się w niej wody.

Poznanie mechanizmu tego zjawiska, może zdaniem prof. Kangasjearvi mieć praktyczne znaczenie np. przy modyfikacji obecnych gatunków zbóż. Modyfikacja taka będzie konieczna w najbliższych 10 - 20 latach w wielu regionach świata celem przystosowania roślin do nowych warunków klimatycznych. Cechują się one min. zagrożeniem długotrwałymi suszami.

Zamykanie się roślin w obronie przed suszą, powoduje równocześnie spowolnienie procesów fotosyntezy a tym samym zmniejszenie ilości pochłanianego dwutlenku węgla. Taka sytuacja powoduje, że może ulec osłabieniu rola świata roślinnego jako pierwszej linii obrony przed nadmiarem tego gazu w ziemskiej atmosferze.

Dlatego też kapitalne znaczenie, może mieć w niedalekiej już przyszłości umiejętność wpływania na tą ważną funkcją roślin, drogą ich genetycznych modyfikacji. "Obecnie sądzimy, że jest to przynajmniej teoretycznie, możliwe." - stwierdził prof Jaakko Kangasjaervi. MIH

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera