Odkryto gen regulujący procesy przyswajania przez rośliny
dwutlenku węgla. Może doprowadzić to do manipulacji genetycznych
zwiększających poziom absorbcji tego gazu z atmosfery ziemskiej.
Nowo poznany gen ma też wpływ na proces pobierania wody przez
rośliny.
Gdy jest zbyt sucho, roślina zwęża lub prawie zamyka owe szparki zmniejszając ryzyko utraty znajdującej się w niej wody.
Poznanie mechanizmu tego zjawiska, może zdaniem prof. Kangasjearvi mieć praktyczne znaczenie np. przy modyfikacji obecnych gatunków zbóż. Modyfikacja taka będzie konieczna w najbliższych 10 - 20 latach w wielu regionach świata celem przystosowania roślin do nowych warunków klimatycznych. Cechują się one min. zagrożeniem długotrwałymi suszami.
Zamykanie się roślin w obronie przed suszą, powoduje równocześnie spowolnienie procesów fotosyntezy a tym samym zmniejszenie ilości pochłanianego dwutlenku węgla. Taka sytuacja powoduje, że może ulec osłabieniu rola świata roślinnego jako pierwszej linii obrony przed nadmiarem tego gazu w ziemskiej atmosferze.
Dlatego też kapitalne znaczenie, może mieć w niedalekiej już przyszłości umiejętność wpływania na tą ważną funkcją roślin, drogą ich genetycznych modyfikacji. "Obecnie sądzimy, że jest to przynajmniej teoretycznie, możliwe." - stwierdził prof Jaakko Kangasjaervi. MIH
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.